Yılın hangi zamanında hangi alerjiler daha yaygındır?

alerjiler ne zaman ortaya çıkar, yaygın olan alerjiler, alerji belirtileri

Alerjik hastalıklar, alerjik hastada alerjen faktörüne bağlı olarak yıl boyunca ve bazı mevsimsel değişkenlere bağlı olarak belirli mevsimlerde daha sık görülebilmektedir. Örneğin, ev tozu akarlarına alerjisi olan kişiler, ev tozuna sürekli maruz kalma nedeniyle tüm yıl boyunca şikayetler yaşayabilir. Mevsimsel alerji dediğimiz astım ve rinit şikayetleri, baharla birlikte çiçek açan ve açan doğada uçuşan polenlerle daha da ağırlaşır. Kişinin turunçgillere alerjisi varsa özellikle kış aylarında şikayetler ortaya çıkar.alerjiler ne zaman ortaya çıkar, yaygın olan alerjiler, alerji belirtileri

Sonbahar ve kış aylarında en sık görülen alerjiler nelerdir?

Sonbahar ve kış aylarında, bitkiler ve çiçekler evde yetiştirilmediği sürece, ilkbahara kıyasla polen alerjileri nadirdir. Kış meyveleri ile ilişkilendirilebilecek ev tozu akarı alerjileri ve gıda alerjileri bu aylarda daha sık görülür.

Alerjinin nedenleri nelerdir? Alerji; Deri ile temas eden, solunan, gıda yoluyla veya tedavi için enjekte edilen ilaçlara bağlı olarak, kanda artan, maddeye aşırı duyarlılık gösteren bazı maddeler ve hücreler aracılığıyla insan bağışıklık sisteminin abartılı yanıtını indüklemeye çalışılır. . … İnsanlar, doğal veya yapay olabilen, doğada yaşayan veya yaşamayan her şeye alerjik reaksiyona neden olabilir. Sıklıkla; Ev tozu akarları, küf, polen, yiyecekler (özellikle süt, yumurta akı, deniz ürünleri, soya, bazı kuruyemişler, çilek vb.), Böcekler (hamamböceği gibi) ve lateks alerjiye neden olabilir.

Alerjinin belirtileri nelerdir?

 Alerjik belirtiler, etkilenen organa göre farklılık gösterir. Cilt etkilendiğinde cilt kaşıntılı, kuru ve kırmızı hale gelir. Üst solunum yolu etkilendiğinde, alt solunum yolu burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, öksürme ve öksürme, hırıltı ve solunum sıkıntısından etkilenir. Gastrointestinal sistem etkilendiğinde kusma, karın ağrısı, tekrarlayan ishal ve kabızlık nöbetleri meydana gelir.

Hangi çocukların alerjiye sahip olma olasılığı daha yüksektir? Alerjiye neden olan genetik bir yatkınlık, uygun olmayan bir yaşam tarzı veya diyet mi?

 Alerjik hastalıklara çok sayıda neden olur. Ortaya çıkması için, kişinin aşırı duyarlı olacağı ortamda bir alerjenin bulunması gerekir. Ailede alerjik hastalığı olan bir kişinin alerjik hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir, yani genetik yatkınlık söz konusudur. Kişinin genetik yatkınlığı olmasına rağmen, alerjik bir faktörle temasın olmadığı durumlarda hastalığın belirtileri ortaya çıkmayabilir ancak ailede alerjik hasta olmamasına rağmen bireysel yatkınlıkla da ortaya çıkabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, şehirlerde yaşayan insanlarda kırsal kesimde yaşayanlara göre alerjik hastalıkların daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Bir kişinin savunma sistemi onu tanıyıp, mikrobiyal ve alerjik faktörlerle erken temas halinde harekete geçebilirken, geç temas durumunda savunma sistemi aşırı duyarlı hale gelir ve alerji geliştirir. Diğer bir deyişle, doğal ortamlarından uzakta yaşayanlarda, çoğunlukla yapılı ortamlarda, özellikle kapalı kapı takviyeleri ve GDO’lu yiyecekler yiyenlerde alerjik hastalıklar daha sık görülmektedir.

Kış aylarında alerjiye neden olmamak için ebeveynler nelere dikkat etmelidir?

Kış aylarında bitki ve çiçekler evde yetiştirilmedikçe polen alerjisi nadirdir. Ev tozu akarı alerjenleri mevsimsel özellikler göstermediğinden, evi düzenli olarak havalandırmak, yünlü giysilerden, battaniyelerden, oyuncaklardan kaçınmak, özel filtrasyon sistemleri ile elektrikli süpürge kullanmak ve belirli alerjik besinler varsa kaçınmak için özen gösterilmelidir. bu. Spesifik bir alerjen yoksa, alerjik yiyecekler, kapalı yiyecekler, eklenen yiyecekler, küf alerjenleri mümkündür; Alçak, kapalı, iyi havalandırılmayan alanlardan uzak durulması tavsiye edilir. Bazı alerji hastaları, özellikle solunum yolu alerjik hastalığı olanlar için kış aylarında çeşitli viral hastalıklar aynı şikayetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durulması, taze sebze ve meyveler, özellikle mevsimlik ürünler tüketilmesi, tüm hastalıkların veya mevcut şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olan olumsuz hijyen durumu ile mücadele edilmesi önerilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*