Yaya kurye kime denir?

yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Herkesin dikkatini çekmiştir son zamanlarda kurye firmaları her yerde mantar gibi bitmeye başladılar. Ayrıca bunun yanında satış yapan perakende dükkanlarında kurye hizmetleri işletmelerin olmazsa olmazı konumuna geldi. Dünya nüfusunun hızla artması, zamanın gittikçe değer kazanması bu hizmetinde büyük bir sektör haline dönüşmesine vesile oldu. Kuryeliğin birçok çeşidi vardır. Bunlardan birini de yaya kurye olarak sayabiliriz.yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Yaya kurye götüreceği evrağı, gıdayı ya da eşyayı yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak götürür. Anlaşıldığı gibi ünvanın içinde yaya geçtiği için sadece yürüyerek götürülecek manasına gelmiyor. Genellikle yakın mesafede halledilmesi gereken işleri yaya kuryeler halleder. Daha geniş bir alanda iş yapılacaksa motorlu kuryeler ya da arabalı kuryeler devreye girer.

Son dönemlerde kurye firmalarının fazlasıyla iş alması ve kurye firmaları arasında rekabetin artmasıyla yollarda yürüyen kuryeler görmek oldukça zorlaştı. Artık hemen her kuryenin ya motoru yada arabası var. Kurye işinde en önemli şey zamanlamadır. Eğer götürülmesi gereken şey gideceği yere geç gidiyorsa kurye hizmetinin hiçbir anlamı kalmaz. Kurye hizmetlerinde müşteri memnuniyetinin temel taşı zamanında işin halledilmesidir. Ayrıca zaman sorunu dışında birbirlerinin önüne geçmek isteyen kurye firmaları müşteri ilişkilerine de oldukça önem vermeye başladılar.

Kurye firmaları eleman alımı gerçekleştirirken artık birçok kritere dikkat ediyorlar. Örneğin kesinlikle her kuryenin ehliyeti olmalıdır. Buradan da anlayacağımız gibi sadece yaya kurye gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca kurye elemanlarının iletişim becerileri yüksek olmalıdır çünkü gerektiğinde müşteri ile yüz yüze diyalog kurmak durumunda kalacaktır. Bazı kurye firmaları eğitim durumunu da göz önüne alıyor. Ayrıca kurye hizmeti yapan kişinin becerikli, hafızası kuvvetli kişiler olmaları da çok değerlidir. Çünkü kuryelik geniş bir adres bilgisi gerektirir.

Bir daha tekrarlamakta fayda var yaya kurye işini yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak halleden kurye tipidir. Son zamanlarda bu kurye tipine rastlamak çok zordur çünkü sayıları her geçen gün aşağıya inmektedir.  Zamanla da bu kurye tipi literatürden kalkabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*