Yaya kurye kimdir?

yaya kurye, uçak kurye, kurye şirketleri

Bilindiği üzere çeşit ve türü fark etmeksizin bir cismi ticari amaç güderek bir yerden başka bir yere taşıma işine kurye denir. Yaya kurye ise kuryenin bir çok çeşidinden sadece biri oluyor.Yaya kurye demek sadece yakın bölgelerdeki yerlere yürüyerek giderek teslimat yapma anlamına gelmiyor. Toplu taşıma araçlarını kullanarak yapılan teslimatlara da bu isim veriliyor. Toplumda yaya kurye denince sadece yürüme ile yapılan işler akıla geliyor. Çok eskiden kurye firmaları bugünkü kadar yaygın değilken ve kurye bu kadar çok sık kullanılmazken toplu taşıma ücretlerinden kaçılıyordu.

Ancak artık büyük bir rekabet olduğu için her türlü ulaşım yolu kullanılıyor sadece sipariş olması yeterli.Yaya kurye son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir kurye türü değil. Günümüzde artık arabalı kurye, moto kurye, uçak kurye gibi çeşitler yaygın olarak yapılıyor. Kurye şirketleri her yerde mantar gibi bittiği için en iyi hizmeti veren bir adım öne çıkıyor. Teslimat süresini kısa tutan, insan ilişkilerini iyi seviyeye çıkarmış ve taşınan ürüne zarar vermeyen dikkatli kurye firmaları rakiplerinin bir adım önüne çıkıyor.

Yaya Kurye Hangi Durumlarda Kullanılır?

yaya kurye, uçak kurye, kurye şirketleriSon dönemlerde araçsız kuryelere pek rastlanmasada geçmiş dönemlerde nostaljik bir yapıları vardı. Kurye işi halk gözünde çok profesyonel görünmüyordu. Daha öncede belirttiğimiz gibi kurye firmalarının aşırı derecede çoğalması , nüfusun artması gibi durumlar işin çok daha profesyonel bir yapıya bürünmesine ve kurumsallaşmasına vesile oldu. Ayrıca bir çok teslimat türü ortaya çıktı. Bunun sonucunda da yaya kurye işi geçmişte kalmaya başladı.

Olabilecek her ürünü ve cismi bir noktadan alarak başka bir noktada bulunan siparişin ulaşması gereken kişiye en iyi şartlarda ürünü ve cismi taşıyan ve taşıma yolu olarak yürüme yada toplu taşıma aracını kullanan kişiye yaya kurye denir. Bu konuda birden fazla tanım yapılabilir. Bizde bu yazıda birden fazla tanımı sizlere aktardık. Son olarak belirtmek gerekirse önümüzdeki dönemde bu kurye çeşidine pek rastlamadığımız gibi kurye firmalarına fazlasıyla rastlayacağız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*