Yaşa Göre Beslenme Önerisi

yaşa göre beslenme, beslenme önerisi, yaşınıza göre beslenme

Çocukların beslenme programlarının ile ihtiyaçlarının nasıl olduğunu temelde biliriz ancak maalesef ki yetişkinliğe adım atan insanlarda olması gereken beslenme programı konusunda hiç birimiz yeterli bilgeye sahip değiliz. Halbuki yaşa göre beslenme programı sayesinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besin maddelerini alma imkanımız var ve bu sayede ise ömrümüzün geri kalanında çok daha sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebiliriz. Sizler için yaşlara göre nasıl beslenilmesi gerektiğinden biraz bahsetmeyi tercih ettik.yaşa göre beslenme, beslenme önerisi, yaşınıza göre beslenme

20’li Yaşlarda Beslenme Önerisi

20’li yaşlara gelmiş insanlar artık ergenlik döneminin sonuna geldiklerinden dolayı daha az enerji yakmaya başlayacaklar veya bu durum da maalesef bir süre sonra kilo alma eğilimlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu dönemdeki kişiler bol bol meyve sebze yemeliler özellikle gıda alırken de lifli olan yulaf, esmer pirinç, arpa, buğday gibi seçeneklerden de faydalanmaktadırlar.

30’lu Yaşlarda Beslenme Önerisi

30’lu yaşlar ise kilo problemiyle baş başa kalacağınız yaşlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde bilhassa şekerli besinleri tüketmekten hoşlananlar ve bu alışkanlıklarına bir son vermeliler ve besin değeri düşük şeyleri almak yerine besin değeri yüksek ama enerjisi düşük gıdalara geçiş yapılmalıdır.

40’lı Yaşlarda Beslenme Önerisi

40’lı yaşlarla birlikte artık kemikler zayıflamaya ve ya kendilerini tamir etme işinde zorlanmaya başlamaktadırlar. Bu sebeple her gün bir iki bardak az yağlı süt tüketmek ile kemikleriniz için gerekli kalsiyumu sağlamaktadır. Süt içemeyenler ise süt ürünleri tüketerek bu dönemi başarılı bir şekilde atlatabilmektedirler.

50’li Yaşlarda Beslenme Önerisi

Artık cips ile kurabiye gibi abur cuburları yeme zamanınız sona ermiştir. Her gün bir avuç badem ya da fındık gibi kuruyemişler yemek, gerek tansiyon ve kolesterol riskinizi azaltacaktır, gerekse de daha enerjik olmanızı sağlamaktadır. Elbette her zaman olduğu gibi meyve ve sebzeleri unutmamalıyız.

60 ile Üstü Yaşlarda Beslenme Önerisi

Bu dönemde kesinlikle işlenmiş gıdalara bir son vermelisiniz. Yağ alımını azaltmalı ve şekeri bırakmanız gerekiyor. Yağsız etler ve gerek et gerekse de sebze barındıran gıdalar beslenmeniz için önemli bir hale gelmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*