Yanlış Diyetlerin Olumlu Sonuç Göstermemesinin Nedenleri

yanlış diyet yapımı, doğru diyet yapımı, yanlış yapılan diyetlerin sonuçları

Hayatımızda beslenme ve diyet ile ilgili tam olarak bir bilgi kirliliği bulunuyor. Alanında uzman kişilerden ziyade her hangi bir geçerliliği bulunmayan bu diyetler çoğunlukla sihirli diyet, şok diyetler ve 10 günde 5 kilo gibi ifadelerle karşımıza mutlaka çıkmaktadırlar. Bu diyetlerden bazılarına yazımızda biraz yakından bakarak neden işe yaramayacaklarını kısaca belirtilmektedir.yanlış diyet yapımı, doğru diyet yapımı, yanlış yapılan diyetlerin sonuçları

Diyetlerin olumsuz sonuçları

Günlük hayatımızda bulunan pek çok diyet vardır. Bu diyetlerden kimini uygularız ama olumlu sonuç alamadığınız tam aksine daha fazla kilo alındığı bile olmaktadır. Diyetlerin gerçekleşmesi sadece uzman kişiler tarafından verilen, vücudunuza en uygun listelerdir. Bazı diyetlerin neden gerçeğe dönüşmediğini sebepleri aşağıdaki gibidir;

  • Soğuk su diyeti: bu diyet genellikle her gün yaklaşık 2 litre buzdolabındaki soğuklukta su tüketilmelidir. Bu suyu vücudumuz ışıtmak için enerji kullanarak yakacağına inanılmaktadır. Diyetin işe yaramama sebebi ise; soğuksuya molekül anlamda işe yaracak gibi gözüküyor fakat beden bunu tamamen yalanlamaktadır. Bol sıvı tüketimi zayıflatır ancak soğuk suyun bununla bir alakası yoktur.
  • Çikolatalı süt diyeti: bu diyette ise gün içerisinde 3 bardak yağsız çikolatalı süt içilmesi gerektiğini söylemektedir. Sütte kalsiyum ve D vitamini sayesinde sporla kilo verilmesini sağladığı düşünülüyor. Diyetin işe yaramama sebebi ise; Çikolatanın sütü zayıflamaya yardımcı olacağı henüz kanıtlanmamıştır. Özellikle ölçünün kaçırılması kilo vermektense alımına yol açabiliyor.
  • Karbonhidratsız uygulanan diyet: günlük karbonhidrat alımınızı mümkün olduğunca azaltarak proteini yüksek besinlere geçiş yapmaktasınız. Vücudunuz enerjiyi depoladığından karbonhidratları kolaylıkla yakarak kilo verilmesini sağlamaktadır. Bu diyetin ise yaramama sebebi ise; karbonhidratın azaltılması bireylerde pek çok hastalığa sebep olabilir. Yani diyet yaparken sağlığınızı kaybede bilirsiniz.
  • Antik çağ diyeti: tıpkı eski çağlarda olduğu gibi çiğ sebze ile meyveleri doğadaki hayvanları yemeyi temel almaktadır. Diyetin işe yaramamasının sebebi ise; uygulana diyette süt, tahıl veya protein içeren gıdaların tüketilmemesi sağlıklı olmamaktadır.
  • Çiğneme diyeti; bu diyette ise her hangi bir besini yaklaşık 80-100 defa çiğneyerek gereken sıvıları almanızı sağlar ve lokmanızın geri kalanını tükürmeniz gerekmektedir. Diyetin işe yaramamasının sebebi ise; çiğnemek sadece sizin besinlerden tiksinesinizi sağlayacak kesinlikle sindirilmeden sadece suyu sizin zayıflamanızda hiçbir işe yaramayacaktır.

Diyetleri bilinçli ve alanında uzman kişiler tarafından vücut analizinize bağlı olarak size en uygun diyetlerin belirlenmesi sağlığınızı korurken ideal kilolara ulamanızı sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*