Uzman Pedagog Nasıl Olunur?

pedagog nasıl olunur, uzman pedagog, çocuk pedagogları

Pedagog, tam anlamıyla çocuk eğitimcisidir. Çocukları eğitebilir, kesinlikle tedavi edemez. Pedagog uzmanı, sadece çocukları eğitmez. Çocukların nasıl eğitilmesi gerektiği konusunda, ailelere de yardımcı olur. Toplumumuzda pedagog uzmanı, psikologlarla kıyaslanmaktadır. Bu son derece yanlış bir mantıktır. Psikologlar, çocukları tedavi edebilir. Fakat bu işi pedagoglar yaptığı zaman çocuğun ruh sağlığı tehlikeye girebilir. Pedagoglar, psikolojik tedavi konusunda tamamen sıfırdır. Eğitimlerini sadece çocukları eğitmek ve bilinçsiz ailelere danışmanlık yapmak için uzmanlaşmışlardır.pedagog nasıl olunur, uzman pedagog, çocuk pedagogları

Pedagog Uzmanı Olmak

Ülkemizde pedagog uzmanı alanında uzmanlaşmak için imkan sağlanmamıştır. Ülkemizde Pedagoji Bölümü, 1982 yılında kapanmış ve bir daha açılmamıştır. Bu işi isteyenler genellikle psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) dalında kendilerini geliştirmişlerdir. Sadece PDR’ yi bitirmekle de olmuyor. Çocuk psikolojisi üzerine en azından Yüksek Lisans yapması gerekiyor. Pedagog uzmanı olmak isteyen kişilerin çoğu eğitimini yurtdışında almaktadır. Yurtdışına gitme gibi imkanı olmayan öğrenciler ise kendi alanında çaba göstererek uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir. Bu da bir bakıma eğitim seviyemizi gözler önüne sermektedir.

Alanında doğru bir şekilde uzmanlaşıp, eğitimini alan kişiler size daha çok yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla eğeri bir pedagogdan yardım almayı düşünüyorsanız, bunu gerçekten iyi bir araştırma sonucunda yapın. İyi bir psikolog nasıl ki çocuğunuza doğru tedaviyi uygulayıp, sorunları çözer. İyi bir pedagog da çocuğunuzun gelişimini çok önemser. Eğer çocuklarınızın gelişiminde bir sorun olduğu düşüncesindeyseniz, mutlaka bir pedagog ile görüşmelisiniz.

 Erken yaşta olgun yetişen ve yetiştirilen bireyler, her zaman topluma daha erken kazandırılır. Bunun için çocuk gelişimini arka plana atmayın. Gerekirse kendi önemli saydığınız işlerinizi arka planda bırakın. Çocuklarınızı hep birlikte, sağlıklı olarak topluma kazandırın. Hiçbir şey onlardan daha değerli değildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*