TESETTÜR GİYİM KIYAFETLERİ NASILDIR?

Her ne kadar günümüzde yüksek ücretler talep eden bir ticari pazar haline dönüşmüş olsa da tesettür tekstili istediğimiz her model, renk, beden ve tarzda tesettür kıyafetleri bulabilmemize olanak sağlıyor. Örtünmek ve de vücudu gizlemek amacı güdüldüğünden doğal olarak bu kıyafetlerin özel tasarım olması, her kıyafetin tesettürlü kimselere hitap etmemesi de oldukça normaldir.

Tesettür Giyimde En Önemli Faktörler

tesettür giyim kıyafetleri

Tesettürlü kimselerin diğer kişilerden daha farklı giyinmeleri gerçekten gerekli midir? Tesettürün sadece kelime anlamına bile bakıldığında bu sorunun cevabının oldukça net ve kesin olduğu görülecektir. Elbette ki bu kimselerin kendilerine has ve tesettürün doğasına aykırı olmayan bir giyim tarzı benimsemeleri gerekmektedir. Tesettür giyim kıyafetleri öncelikle yeterince uzun ve bol olmalıdır. Uzun olmasının nedeni bayanların İslam’a göre vücut hatlarını örtmekle yükümlü olmalarıdır. Örneğin kısa bir etek giymiş kimse için tesettüre uygun giyinmiştir diyemeyiz çünkü bacaklarını örtmesi gerekmektedir. Ya da kısa bluz ya da ceketler giyen bayanlar da yine tesettürün amacına aykırı giyinmişler demektir. Tesettür, kişinin vücut hatlarını örtmesini istemektedir.tesettür giyim, tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim abiye

Başka bir önemli nokta ise tesettür giyim yeterince bol olup olmadığıdır. Ne kadar uzun olursa olsun bir mont, hırka ya da pardösü giyen kişinin üzerine yapışıyorsa bunların uzun olmasının hiçbir anlamı yok demektir. Tesettür aynı zamanda bol giyinmeyi de gerektirir. Zaten bol olmayan hiçbir kıyafetin de vücut hatlarını örtebilmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca tesettür giyim abiye bir de yeterince kalın olması gerekmektedir. Bunun nedeni tesettürün, kişinin teninin gözükmesini ya da ten renginin belli olmasını istememesidir. İçi gösteren şeffaflıktaki bluz veya diğer kıyafetler tesettürün adabına aykırıdır. Son olarak da din adamlarının ısrarla uyarılar yaptığı nokta ise genel olarak kıyafetiyle, duruşuyla kişinin dikkat çekmemesi gerektiğidir. Bu nedenle de birçok kimse rengârenk olan ve fazla parlak renklerdeki tüm kıyafet ve başörtülerine karşı çıkmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki tesettür, kişilerden şıklık ya da pahalılık yarışı değil; dar, kısa ya da herkesin dikkatini çekecek nitelikteki her türlü kıyafet ve aksesuardan uzak durarak sade bir duruşla örtünmeyi beklemektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*