Tesettür elbise altına ayakkabı nasıl seçilir?

tesettür elbise altına ayakkabı seçme, tesettür kıyafet için ayakkabı tercihi, tesettürlü bayanların ayakkabı seçimi

Her türlü kombinde olduğu gibi, tesettür elbise altına ayakkabı seçerken de öncelikle renk uyumuna dikkat edilmelidir. Ayakkabı, tesettür giyimde çok dikkat edilmeyen bir aksesuardır. Zira tesettür elbiseler zaten ayağa kadar uzundur ve bazı elbise türlerinde ayağın dahi büyük bir kısmını kapatırlar. Ancak yine de, şık ve bakımlı görünmek için önem taşırlar. Özellikle yanlış renkte seçilmiş bir ayakkabı, elbisenin geri kalanının uyumunu yok edebilir. Bu sebeple, tesettür elbisenizin geri kalan kısmı ile uyumlu olan bir ayakkabı seçmek önemli bir husustur.tesettür elbise altına ayakkabı seçme, tesettür kıyafet için ayakkabı tercihi, tesettürlü bayanların ayakkabı seçimi

Renk uyumu, sıcak, soğuk ve nötr renklerin en dengeli şekilde kullanılmasına verilen isimdir. Bu bağlamda, nasıl ki eşarbınızın renginin ceketiniz ile uyumlu olması gerekiyorsa, ayakkabınızın da renginin tesettür elbisenizin geri kalan kısımlarına uygun olması gereklidir. Bu doğrultuda, elbiseniz için sıcak renkler kullanmışsanız, ayakkabınız için de sıcak renk kullanımı uygun olacaktır. Örneğin kırmızı rengin ağırlıkta olduğu bir elbise de, ayakkabı da kırmızının daha koyu veya daha açık bir tonu olabilir. Yine, elbisenizde siyah ağırlıklı ise, ayakkabınız da siyah renkte olmalıdır. Benzer şeyler desen konusunda da söylenebilir, elbiseniz de desen ve işlemeler ağırlıktaysa, ayakkabınızın da benzer nitelikte olması gerekir. İşlemeli bir elbisenin altına sade bir ayakkabı güzel bir uyum sağlamayacaktır.

Bol bir giysi altına babet veya spor ayakkabı tercih edilebilir. Abiye giyimde ise yüksek ökçeli ayakkabı seçilmesi daha uygun olacaktır. Bu noktada kişinin boyu da önem taşır. İçten topuklu ayakkabılar, sade görünürken boyunuzu da uzun gösterecektir. Birbirine zıt renkler kullanmaktan da kaçınmak gerekir. Siyah bir elbisenin altına beyaz renkte ayakkabı kullanılmaz. Ayağı olduğu gibi sergileyen, örneğin parmak arası terlik ve sandaletlerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Zira tesettür elbisede önemli olan şey, karşı cinsin dikkatini çekmekten kaçınmaktır. Çok açık, aşırı yüksek topuklu ve göz alıcı ayakkabılar bu amaçla bağdaşmayacaktır. Diğer her şeyde olduğu gibi, ayakkabı konusunda da aşırıya kaçmamak, sade ve temiz görünümlü ayakkabılar tercih etmek gereklidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*