Ter Kokusunu Önlemenin Yolları

ter kokusu, ter kokusunu önleme, ter kokusu nasıl önlenir

Yazın yaklaştığı şu günlerde sıcak havalar ile birlikte ter kokularını nasıl önleyeceğimizi düşünür olduk. Sosyal hayatımızı da özel hayatımızı da olumsuz etkileyen ter kokusunu önlemenin türlü türlü yöntemleri var. Hem de bu yöntemlerin çoğunu evde çok basitçe yapabilir ve ter kokusundan kendi yöntemlerinizle kurtulabilirsiniz.ter kokusu, ter kokusunu önleme, ter kokusu nasıl önlenir

Hamamelis kürü ile ter kokusuna son

Terlediğimiz zaman vücudumuzda bakteriler oluşur ve bu bakteriler de kötü kokmamıza sebep olur. Terleyen bölgede oluşan bu bakteriler, pH değerinin yüksek olduğu bölgelerde yaşayabilmektedir. Ter bezlerinin de pH değerinin yüksek oluşu ile ter oluşumu doğaldır. Yapmamız gereken ilk ve en önemli şey pH değerlerini azaltabilecek malzemeler bulmaktır. Hamameliskürü de bunlardan biridir. Hamamelis meyvesinin bir diğer adı da cadı fındığıdır. Bazılarınız onu bu isimle bilebilir. Hamamelis kürünü bir şişeye koyarak her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz ve dilediğiniz zaman bir parfüm gibi üstünüze sıkabilirsiniz. Cadı fındığı yani hamamelis meyvesini bir pamuğa sürerek, pamuğu cadı fındığı ile ıslatarak sürebilirsiniz. Eğer hem deodorant hem de cadı fındığı sürmek istiyorsanız, önce cadı fındığını sürün, daha sonra deodorantı sürün. Böyle daha etkili bir çözüm üretmiş olursunuz.

Sirke suyu ile ter kokusunun giderilmesi

Sirke suyu da aynı cadı fındığı gibi pH değerini azaltmaktadır. Pamuk yardımı ile beyaz sirkeyi vücudunuza sürebilirsiniz. Sirkeyi bir parfüm şişesine koyarak her banyodan sonra sürebilirsiniz. Yalnız cadı fındığından bir farkı vardır sirke suyunun. O da ardından deodorant kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca tıraş olduktan sonra erkeklerin sirkeyi sürmemeniz gerekmektedir. Bu durumda yüzünüz tahriş olabilir.

Kabartma tozunun da ter kokusuna iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Bazılarınız çok az terlese bile teri hemen kokar ve bu durum can sıkıcı bir hal almaya başlar. Bazıları ise çok fazla terler. Çok terleyen ve terleri kokan insanlar limon suyu ile kabartma tozunu karıştırarak çok kolay şekilde ter kokularınızdan kurtulabilirsiniz. Kabartma tozu yalnız başına ter kokusuna engel olamasa da bakteri oluşmamasını sağlar. Deodorant sıkmaktansa doğal olan kabartma tozunu sürebilirsiniz. Ama deodoranttan öte olsun, terlememi azaltsın diyorsanız o zaman biraz limon suyu ile karıştırsanız terlemekten ve ter kokunuzdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*