Tai Chi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

tai chi ne demek, tai chi nedşri tai chi ne işe yarar

Stres ve yoğun günlük hayatımız nedeniyle zihni ve ruhu dinlendirebilecek aktiviteler her geçen gün daha popüler hale geliyor. Meditasyon ve yoga gibi uygulamalar, zihni boşalttığı ve stresi azalttığı için çok dikkat çekmeye başladı. Tai Chi, yoga gibi aktif bir meditasyon şeklidir. Tai Chi, hareket kolaylığının yanı sıra nefes tekniklerine de öncelik verirken, esneme yoluyla kasların gevşemesini sağlayan fiziksel hareketlere de yer veriyor. İnsanlar tai chi aracılığıyla vücuttaki yaşam gücü qi’yi harekete geçirir.tai chi ne demek, tai chi nedşri tai chi ne işe yarar

Günlük hayatta insanların ruh ve beden sağlığına faydalı olması için her an yapılması gereken bir meditasyondur. İster kapalı ister açık havada her ortamda uygulanabilen Tai Chi aynı zamanda bir spor olarak da kabul ediliyor. Her geçen gün Pilates ve yogadan daha ünlü olan Taiji, yakın gelecekte daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Üstelik beden sağlığınızın yanı sıra ruhunuzu da dinlendirmeniz gerekiyorsa, hayatınızda Tai Chi’ye yer açmalısınız.

Tai Chi nasıl yapılır?

Sessiz ve oksijensiz her ortam Tai Chi uygulamak için uygundur. Uygun bir ortam bulduğunuzda, gün boyunca biraz Tai Chi uygulayabilirsiniz. Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken çalışmaya başlamalısınız. Ellerinizi ayaklarınızın yanına koyun. Gözler öne bakmalı ve vücut rahat olmalıdır. Temel taiji duruşuna quan yani boşluk pozisyonu denir. Kişi mümkün olduğu kadar rahatlamalı ve merkezi enerjisini alt karına odaklamalıdır. Bu arada, Chi zihinsel olarak üretilir. Bahsettiğimiz kozmik pozisyon, enerji akışının vücuda nüfuz etmesine izin verir.

Qi, burundan derin nefes alırken karın diyaframı tarafından üretilir; Kolların, vücudun ve bacakların hareketleri ile enerji akışı, enerji kanalları boyunca sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Bu akış sırasında uygun müzikleri gevşeterek de desteklenir. Qi uyanışından sonra gelişim süreci başlar. Üretilen Qi yavaş yavaş tüm vücuda yayılır. Bu sayede hücrelere oksijen girer ve onarım sistemleri desteklenir. Hareket süresi ne kadar uzun olursa, solunum da o kadar uzun olmalıdır. 1 dakikadaki nefes sayısı 6’ya düşürüldü. Bundan sonra derinleşme aşaması başlar. Enerji, merkez olan kalp ile birleşirken, kafatasının epifizine yönlendirilir. Bu aşama fiziksel, psikolojik ve ruhsal bütünlüğü koruduğu için çok önemlidir. Ve son aşama… Chikong hareketlerini bir dizi hareketle gerçekleştirdikten sonra iş durdurularak enerji akışı sağlanır. Enerji akışı sağlığımız için önemlidir ve enerji akışı önden arkaya vücudumuzun her meridyeninin tüm meridyenlerinde gerçekleşir.

Tai Chi’nin faydaları nelerdir?

Gün içerisinde vücutta oluşan fiziksel yorgunluğu giderir,

Vücudun direncinin artmasına yardımcı olur,

Kan akışını etkilediği için hipertansiyona iyi gelir,

Fizik muayeneleri içerdiği için eklem ağrıları ve romatizma için faydalıdır,

İnsanların kendi iç dünyalarıyla iletişim kurmasını sağlar,

Yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olur,

Sağlık yararları sağlayan meditatif bir çalışmadır,

Tai Chi, kemik yoğunluğunu korumaya ve artırmaya yardımcı olur,

Kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur,

Zihinsel rahatlama ve stres atma için çok etkilidir,

Kasların çalışmasına ve esnemesine yardımcı olur,

Dengeye yardımcı olur, düşme riskini en aza indirir,

Hayatın akışına izin vermeyi öğrenmenizi sağlar

Varoluşla uyum sağlamanızı sağlar,

Tai Chi uygulaması ile hastaların genel sağlıklarının düzeldiği gözlemlenmiştir.

Fiziksel sınırlamalardan kurtulmanızı ve akışa uyum sağlamanızı sağlar,

Bu, tüm yaş grupları için uygun, basit ve kolay bir aktivitedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*