Tahtakurusu Nasıl Bir Canlıdır?

tahta kurusu ilaçlama, tahta kurusu nasıl ilaçlanır, tahta kurusu ilaçlama işlemi

Tahtakurusu 5 – 6mm boyunda, vücutları Altan ve üsten basık bir yapıda ve başucunda flageta denen antenleri olan küçük böcek türüdür. Tahtakurusu tıpkı pire ve bit gibi kan emerek beslenir. Tahtakurusu insanlar, hayvanlar ve eşyalar üzerinden barınarak beslenir. Tahtakurusunun oval ve yassı vücudu vardır, rengi ise pas kırmızısı, siyah ve ya koyu kahverengi gibi renklerdedir.tahta kurusu ilaçlama, tahta kurusu nasıl ilaçlanır, tahta kurusu ilaçlama işlemi

Tahtakurularının ayakları çok güçlüdür. Bu sayede çok uzak mesafelere kadar giderler. Tahtakurusunun bedeninin altında toplam 6 ayağı bulunur. Tahtakurusunun baş kısmı çok ufaktır. Tahtakurusunun ağız yapısı özel bir şekildedir ve kan emen iğnesine rostrum ( gaga ) adı verilir.

Tahtakurusunun tükürükleri uyuşturucu özelliğindedir. Tahtakurusu kurbanlarını emerken emdiği yere tükürük salgılar ve uyuşturur ondan sonra bu kısımdan kan emer ve hem de bu salgılar kanın pıhtılaşmasını önlemeye yarar.

Tahtakurusu ezilince ölüsü çok pis kokar. Çünkü içlerinde birikmiş kan olduğundan bu kan kokuşmuş bir durumdadır. Tahtakurusu patlatılınca bu kokuşmuş kan çok kötü koku yapar. Ayrıca tahta kurusu sürekli dışkı yapar dışkı bıraktığı zaman da çok kötü kokar.

Tahta kurusu yumurtalarını kümeler halinde evlerin çatlaklarına, parke altlarına, dip ve köşe bucaklara bırakırlar.

Tahtakuruları evlerde insanın yaşadığı yatak odalarında, çekyat içlerine, dolap içlerine, karyola yatak kenarlarına, duvar deliklerine ve yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar.

Tahta kuruları insanları ısırıp kendi ağırlığının 5 – 6 katı kadar kan emerler. Tahtakurusunun ısırıp kan emdiği yer şişer ve çıban gibi kızarır ve bolca kaşınır. Tahtakurusu özellikle geceleri aktiftirler. Tahtakurusu geceleri uyuyan insana hemen hücum ederek kanını emer.

Tahtakurusu evden eve eşya ile gelen kişilerden, evdeki evcil hayvanlardan ve kuşlardan bulaşır.  Tahta kurusu sürekli kan emdiği canlılardan bir çok mikrop alırlar ve bir sonraki canlıya geçtiğinde mikropları ona bulaştırırlar. Tahta kurusu insanlara birçok hastalığın bulaşmasına neden olur. Tahtakurusu çok çabuk ürediği için ev çok sayıda çoğaldığı için ortamına çabuk yayılırlar. Hemen ilaçlama yapılmaz ise evin her yerini istila ederler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*