Süper Besinler Vücudu Daha Sağlıklı Hale Getiriyor

süper besinler, süper besinler neler, süper besin tüketimi

Son zamanlarda çokça duyduğumuz süper gıda terimi popülaritesini artırmaya devam ediyor. Süper gıdaları diğer gıdalardan farklı kılan, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sizin için araştırdık.

süper gıdalar; Bunlar lif oranı, vitaminler, mineraller, antioksidanlar gibi sağlığımız için birçok önemli değeri içeren besinlerdir. Besin açısından zengin süper gıdaların büyük çoğunluğu sebze ve meyvelerdir. Bağışıklık sistemi için uyku alışkanlıklarının pek çok faydasına sahip süper besinler tüketerek vücudunuzu gençleştirmeniz mümkün görünüyor. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan süper gıdalar sayesinde hücrelerimiz zararlı serbest radikallerden korunur. Düzenli ve dengeli tüketildiğinde yaşlı hücreleri yok eden süper besinler, yeni nitelikli hücrelerin oluşumunu teşvik ederek vücudu tamamen yenileyebilir. Sağlıklı fiziksel aktiviteyi desteklemek için vitaminler, mineraller ve süper gıdalar içerirler.süper besinler, süper besinler neler, süper besin tüketimi

Süper besinler ve özellikleri;

Ceviz… Kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen ceviz, omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sinirlerin gelişmesinde ve onarılmasında da oldukça etkilidir. Lif oranı yüksek ceviz, sağlık için çok faydalıdır ve kolesterol seviyelerini düşürür.

Dut… Antioksidan içeriği yüksek olan dut, koruyucu bir ajandır ve aynı zamanda birçok hastalığa karşı koruyucudur. Saç dökülmesine yardımcı olduğu bilinen dut, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Yaban mersini… Yaban mersini, göz sağlığı ve görme bozukluğunda etkin rol oynar ve ayrıca yüksek antioksidan içeriği ile bilinir. Çalışmalar, kanserdeki tümör hacmini @ oranında azaltabildiğini göstermiştir. Yaban mersini, enfeksiyonların, özellikle de idrar yollarının tedavisinde de çok faydalıdır.

Roka… Protein üretiminde etkili olan folat içeriği çok yüksek olan roka, sinir sistemi dokularının yenilenmesi için de etkili bir üründür. Roka, içerdiği C vitamini nedeniyle vücuttaki metabolizmanın normal işleyişini destekler ve aynı zamanda zihinsel gelişimi destekleyen bir üründür.

Avokado… Avokado, göz, cilt ve saç sağlığı için faydalı olan yağ asitleri açısından zengindir. Avokado, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Avokado, bağışıklık sistemini destekleyerek, kanseri önlemeye ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olarak lifli yapısıyla diyetlerde kullanılabilir. Potasyum, B, C, E ve K vitaminlerini de içerdiği için son derece sağlıklı bir süper besindir.

Badem… Düzenli olarak yemeniz gereken badem, beyin gelişimini etkileyen sağlıklı bir süper besindir. Kolesterolü dengeleyen ve osteoporozu önleyen badem, sağlıklı yağları ile bilinir. Sağlıklı kemikler ve dişler için faydalı olan badem, lifli yapısı nedeniyle uzun süre muhafaza ettiği için sıklıkla tercih edilir.

Tarçın… Zengin antioksidan yapısıyla bilinen tarçın, kan şekerini dengelemede oldukça başarılı olmuştur. Metabolizmanın çalışmasında etkili olan tarçın, doğal bir antimikrobiyal ajandır. Hafızayı destekleyen ve kolesterolü düşüren bir süper besindir.

Somon… Beyin fonksiyonu, hafıza, tansiyon, kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa faydalı etkileri olan somon, bağışıklık sistemini güçlendirmek için son derece etkili bir besindir. Somon ayrıca akıl hastalığı, depresyon ve manik depresyon için faydalı olan süper besinlerden biridir.

Erken yaşlanmaya neden olan serbest radikal miktarını etkin bir şekilde azaltan Kale, tam bir C vitamini kaynağıdır. Hücre aşınmasını ve yıpranmasını önleyerek yaşlanmayı yavaşlatır. Hem lezzetli hem de sağlığımıza iyi gelen lahana süper besinlerden biridir.

Nar… Narın kolesterol ve kan şekerini dengelediği ve kanser hücrelerinin gelişimini engellediği bilinmektedir. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan nar aynı zamanda oldukça etkili bir yorgunluk önleyici üründür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*