Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir? Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

sumak nedir, sumak nasıl yapılır, sumak çayı nedir

Sumak, Akdeniz mutfağının en meşhur baharatları arasında yer almaktadır. Sumak ağacı olarak bilinen Rhus bitkisinden gelen bir baharat olmakla birlikte Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Yemeklere ekşimsi bir tat vermesi nedeniyle de Türk mutfağında kendine önemli bir yer bulmuştur.sumak nedir, sumak nasıl yapılır, sumak çayı nedir

Vücudu hastalıklardan, enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru bir beslenme ile mümkündür. Beslenme rutini içerisinde; antioksidanların, vitaminlerin, yararlı bitkisel yağların, minerallerin yer alması birçok faydayı da beraberinde getirecektir. Sumak tam olarak böyle bir baharattır. Özellikle ülkemizin doğu ve güneydoğu yörelerinde sıkça tüketilen, yemeklerde yer almaktadır. Oldukça zengin bir aromaya sahiptir. Hem bitki hem toz hem de nar ekşisi gibi sıvı bir kıvamda kullanılabilmektedir. Sumak özellikle büyük bir antioksidan kaynağıdır. Bir tanesi dahi büyük antioksidan içermektedir. Diğer önemli faydası ise vitamin ve mineraller bakımından zengin oluşudur. Peki sumağın en önemli faydaları nelerdir?

  • Sumak antioksidan açısından en zengin baharatlardan bir tanesidir. Hücrelerin kanserleşmesini önleyerek kansere karşı bir bariyer oluşturur.
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok kronik rahatsızlıklara karşı kalkan görevi görür.
  • Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlıklarına karşı korumaktadır. Enfeksiyona karşı korur, vücut direncini arıtır. Ateş, öksürük gibi semptomların etkilerini azaltır.
  • C vitamini açısından oldukça zengindir. Gripten korunmak için tüketilmesi doğru olacaktır.
  • Düzenli bir kullanım ile kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Özellikle tip 2 diyabet hataları için oldukça faydalı olacaktır.
  • İdrar söktürücü bir özelliği vardır. İdrar yollarının üşütülmesi gibi durumlarda tüketilmesi doğru olacaktır.
  • Vücutta yer alan toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Menstrüasyon sancılarını azaltır. Ağrılı menstrual döngülere sahip olan kadınların sumak tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Sumak birçok şekilde tüketilebilir. İster baharat isterseniz bitki isterseniz de çay olarak tüketebilirsiniz. Çay için bir tatlı kaşığı kadar sumağı bir cezveye koymalı ve yaklaşık 1 çay bardağı su ekleyerek kaynatmalısınız. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynattıktan sonra biraz demlenmeye bırakılıp tüketilebilir. Günde 1 çay bardağından fazlası tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*