SSD Arabirimler Nelerdir?

ssd arabirinler, ssd arabirimi nedir, ssd arabirimi çeşitleri

Günümüzde hızlı ve güvenli depolama denilince akla ilk olarak SSD’ler gelmektedir. Son zamanlarda bilgisayarlarda giderek daha fazla görülmeye başlayan SSD’ler, yavaş yavaş geleneksel sabit sürücülerin yerini alıyor. Katı hal sürücülerin ön plana çıkmasından bu yana SATA II 3Gb/s hızları kısa sürede maksimum potansiyellerine ulaştı.

Benzer bir durumun SATA III 6 Gb/s için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bugün satılan hemen hemen tüm SATA III SSD’ler 6Gb/s ile sınırlıdır. Yakın zamanda yeni bir SATA standardının ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor.

Son yıllarda ortaya çıkan yeni arayüzler o kadar etkileyici bir yapıya sahip ki yeni SATA standardını gereksiz kılıyor. Bu arayüzler M.2, U.2, NVMe gibi yeni terimler olarak karşımıza çıkıyor.ssd arabirinler, ssd arabirimi nedir, ssd arabirimi çeşitleri

Her şeyden önce, SATA standardı hakkında söylenmelidir. SATA III, uzun zamandır bu sektörde resmi olmayan kazanan olmuştur. Ancak yeni yetenekler ortaya çıktıkça SATA standardı hız açısından geride kalmaya başladı. SATA 3.2 veya SATA Express’in en yeni sürümü, anakartın PCIe hatlarına bağlı olarak 8 ila 16 Gbps hızlar sunabilir. Hızdaki bu artış SATA III’e kıyasla kayda değer olsa da, SATA Express daha yeni alternatiflerin çok gerisinde kalıyor. Üstelik SATA Express destekli bir SSD bulmak kolay değil.

M.2

İlk etapta yeni nesil form faktörü (NGFF) olarak adlandırılan M.2 arayüzünün en önemli özelliği, küçük sürücülere izin vermesidir. Bugün satılan çoğu M.2 SSD’ler 12-30 mm x 16-110 mm’dir. Bu küçük boyutlar, M.2 sürücülerini dizüstü bilgisayarlar için özellikle etkili bir seçenek haline getirir. SATA III ve PCIe desteğine sahip M.2, hız açısından etkileyici bir performans sunar. Anakartınız 4 veya daha fazla PCIe hattını destekliyorsa M.2 SSD’ler ile 32 Gbps hızlara ulaşmak mümkün hale geliyor.

M.2, hem AHCI hem de NVMe arabirimlerini destekleyerek, PCIe arabirimi sayesinde teorik olarak PCIe SSD’lerle aynı bant genişliğinde aynı performansı sunabilir. Elbette bu değerler SATA M.2 sürücüler için geçerli değildir. Ancak, bu sürücüler M.2 form faktörünü kullanan SATA sürücüler olduklarından, normal SATA III sürücülere göre çok az performans artışı gösterirler.

U.2

U.2 veya orijinal adıyla SFF-8639, oldukça yeni bir depolama arabirimidir. U.2 şimdi bazı 2,5 inç PCIe sürücülerinde görünüyor. M.2’den farklı olarak U.2 sürücüleri, dizüstü bilgisayarlardan ziyade masaüstü ve sunucu sistemlerinde yer bulmuştur. U.2, büyük anakart geliştiricileri tarafından desteklense de, bu arabirim çoğu anakartta desteklenmez. Halihazırda bir U.2 sürücünüz varsa, kullanabilmeniz için bu sürücüyü ana kartınıza bağlamak için bir U.2 – M.2 dönüştürücü satın almanız önemlidir.

NVMe

Non-Volatile Memory Express’in kısaltması olan NVMe, öncelikle AHCI protokolünün yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. AHCI, birkaç yıl önce eski IDE protokolünü değiştirdi. AHCI ile geleneksel sabit diskler, veri indirme işlemlerini çok daha verimli bir şekilde yönetir. Ancak SSD’ler böyle bir verimlilik göstermezler. NVMe ile SSD’ler büyük komut kuyruklarını daha verimli bir şekilde işleyebilir. NVMe ayrıca modern katı hal sürücülerinin paralellik özelliğini daha iyi kullanabilir.

Windows 7’den bu yana tüm Windows sürümleri, yerleşik NVMe sürücüleriyle birlikte gelir. Linux’a gelince, NVMe protokolü 2012’den beri destekleniyor ve gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*