Spor Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

spor kıyafetleri, spor kıyafeti seçimi, spor yaparken neler giyilir

Sağlıklı bir yaşam tarzının önemi her geçen gün daha fazla hissediliyor. Ülkemizde son yıllarda genç nüfusun artmasıyla bağlantılı olarak sağlıklı bir yaşam tarzına ve spora verilen önem artmaktadır. Bu nedenle sporu tamamlayan ekipman, kıyafet ve spor ayakkabılar da oldukça ilgi görmektedir. Şık ve göz alıcı spor giyim hepimizin tercihi ancak sadece şık spor giyim almak yanlış olur. Spor yaparken doğru spor giyim seçimi; Bu hem verimlilik hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.spor kıyafetleri, spor kıyafeti seçimi, spor yaparken neler giyilir

Doğru spor giyim nasıl seçilir?

Sezonu düşünün… Yeni spor giyim almayı planlıyorsanız, içinde bulunduğunuz sezona uygun bir seçim yapmalısınız. Cildinizin nefes almasını sağlayan termoregülasyon teknolojileriyle formüle edilmiş ürünler doğru seçimdir. Yazın; Çabuk kuruyan, teri dışarı atan, ısı yalıtımlı ve kışın nemi emen giysiler seçin.

Rahat hareket edebilmelisiniz… Spor giyim seçerken satın alacağınız ürünler sadece size yapışıp vücudu sıkmamalı, aynı zamanda hareketi kontrol edemeyecek kadar geniş ve gevşek olmamalıdır. Yoğun ve vücudunuza uygun, kan akışını engellemeyecek besinler almalısınız.

Giysinin kumaşına dikkat edin… Pamuklu spor giysiler yumuşak olsa da sonradan kuruduğu için sorun yaşayabilirsiniz. Geç kuruma nedeniyle tahrişe neden olabilirler ve ayrıca bakterilerin gelişmesi için bir ortam sağlarlar. Sentetik spor giyim doğru seçimdir. Ayrıca birçok kaliteli spor giyim markasının yeni teknolojiler kullanarak geliştirdiği sentetik spor giyim ürünlerine de kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Doğru İç Giyim Seçimi… Spor yaparken giydiğiniz kıyafetler kadar iç çamaşırlarınız da önemlidir. Rahatsız iç çamaşırları size sorun çıkarır ve konsantrasyonunuzu bozar. Sporcuların daha rahat hareket etmelerini sağlayan spor sutyenleri de iyi bir seçenektir.

Reflektörlü kıyafetleri tercih edin… Karanlıkta parlayan reflektörlü detaylara sahip reflektörlü spor giysiler görünürlüğünüzü artıracaktır. Özellikle gece koşularını ve karanlık havalarda spor yapmayı tercih ediyorsanız, araba ve bisiklet üzerinde kolayca görülebildiği için daha güvenli bir seçim olacaktır.

Teknik destek alın… Tek başınıza egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız, kalp atışlarınızdan yakılan kalorilere kadar size bilgi verebilecek özel tasarlanmış teknoloji araçları ile destek alabilirsiniz.

Opsiyonel Aksesuarlar Hayat Kurtarır… Spor giyim kombinlerinde, sporculara mümkün olan her türlü konforu sağlamak için tasarlanmış sutyen, bel çantası veya bez çanta gibi pek çok aksesuarın bulunduğunu fark edeceksiniz. Bu ayrı bir alan gibi görünse de aksesuarlar sporunuzu tamamlayacak en önemli parçalardan biridir.

Spor ayakkabı seçiminiz çok önemli… Yaptığınız spordan maksimum performans ve verim bekliyorsanız, kıyafet seçimi kadar önemli olan spor ayakkabı seçimine de bakmalısınız. Farklı teknolojik özelliklere sahip, sporun her alanına uygun ürünleri bulmak eskisinden çok daha kolay. Ergonomik tasarımı ve çekici görünümü ile bir ayakkabıyı özenle seçmelisiniz.

Spor için doğru kıyafeti seçmek

Doğru spor giyim; Bu sadece motivasyon için değil, sağlığınızı korumak için de önemlidir. Farklı sporlar için tasarlanmış ve farklı özellikleri vurgulayan kıyafetler seçmelisiniz. Her spor giyim her spor için uygun değildir.

Örneğin; Bisiklete biniyorsanız, bacaklarınız arasında jel ped bulunan tayt ve şortlara gitmelisiniz. Aynı şekilde futbol kalecisi olarak oynuyorsanız, yalnızca bu amaç için tasarlanmış özel köpük dolgulu kaleciler, kaleci şortları ve taytları kullanmalısınız.

Teri çabuk emen ve cildinizin nefes almasını sağlayan özel kumaşlardan üretilmiş koşu kıyafetlerini tercih etmeniz verimliliğinizi artıracak ve sağlığınızı koruyacaktır. Fitness’tan tenise geniş spor dünyasında; Ayrıca sporunuza uygun özelliklerle tasarlanmış ürünlere öncelik vermeniz gerektiğini de unutmamakta fayda var.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*