Soğuk Algınlığından Korunma

soğuk algınlığı, soğuk algınlığından korunma, soğuk algınlığı belirtileri

Kış aylarının en yaygın hastalıkların birisi olan soğuk algınlığından korunmak için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Önlem deyince birçok kişinin aklında aşı olmak geliyor ancak ne yazık ki soğuk algınlığından korunmada aşı pek etkili bir yöntem değildir. Çünkü soğuk algınlığına birkaç farklı virüs değil 150-200 farklı virüs sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı soğuk algınlığı aşısı mümkün değildir. Aşı yerine daha doğal yollar ile soğuk algınlığından korunmak mümkündür. Kısa kısa neler yapılabileceğine ilişkin maddeler halinde soğuk algınlığından korunmanın yollarına şöyle bir bakalım.soğuk algınlığı, soğuk algınlığından korunma, soğuk algınlığı belirtileri

El ve yüz temizliğine önem verilmelidir. Dışarıdan gelinildiğinde mutlaka el ve yüz ılık su ve sabun ile yıkanarak virüslerden arındırılmalıdır. Çünkü dışarıda birçok kişi ile aynı yaşam alnı paylaşılmaktadır ki bir kişi kendisi soğuk algınlığı olmasa dahi soğul algınlığına sebep olacak bir virüsü taşıyor olabilir. Bu nedenle mutlaka insanlar ile temas halinde olunduktan sona el ve yüz temizliği yapılmalıdır.

Soğuk algınlığı belirtileri görülen kişiler ile temastan kaçınılmalı ve temasa geçildiyse derhal el, yüz temizliği yapılmalıdır. Soğuk algınlığı belirtileri olan kişiler ile aynı ortamda uzun süre durulmamalıdır. Virüsler çok kolay bir şekilde bir insandan diğerine bulaşabilirler. Hapşırma, öksürme vb. durumlar virüslerin hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olmaktadır.

Kış aylarının gelişi ile birlikte bol bol sıvı tüketilmeli ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir. Mümkün olduğunda çok portakal, mandalina vb. meyveler tüketilmeli ve bağışıklık sistemi desteklenmelidir. Sıvı olarak meyve suyu, su, bitki çayları tüketilebilir. Sigara içiyorsanız en aza indirmeli ya da tamamen bırakmalısınız. Çünkü sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Soğuk algınlığına karşı önlem aldığınız halde yine de soğuk algınlığı belirtilerinden bir ya da birkaçı ortaya çıktıysa doktor muayenesi olmalı ve virüslere karşı ilaçlar ile mücadele etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyar ve aynı zamanda bol sıvı tüketip, düzenli yemek yerseniz en kısa sürede soğuk algınlığınız geçecektir. Soğuk algınlığınız geçene kadar yakınlarınız ile temastan kaçının ve hapşırıp, öksürürken ağzınız ile burnunuzu kapatın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*