Silinmiş Verileri Bilgisayar Harddiskinden Kurtarma Yolları

Harddiskten veri kurtarma, harddiskten silinmiş verileri kurtarma, silinen veriler nasıl kurtarılır

Her birimizin bilgisayarında önemli ses, video ya da diğer türlerde önemli verileri bulunmaktadır. Bazılarımızın verileri iş gereği bazılarımızınkiler de özel hayatımız ile ilgilidir. Bu veriler bilgisayarlarımızın çökmesi sonucunda kaybolabilmektedir. Kaybolan veriler eğer bir şekilde temin edilemiyorsa harddiskin içinden kurtarılması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmenin en basit yolu veri kurtarma programları ile harddiski taratmaktır. İkinci bir yol olarak da işi profesyonellere bırakıp veri kurtarma şirketlerinden yardım istemektir.Harddiskten veri kurtarma, harddiskten silinmiş verileri kurtarma, silinen veriler nasıl kurtarılır

Program kullanarak veri kurtarma işlemi yapma

İnternetten indirebileceğiniz ücretsiz veri kurtarma programları ya da ücretli veri kurtarma programları ile bu işlemi yapmanız mümkündür. Veri kurtarma programını bilgisayarınıza kurun ve sonrasında veri kurtarmak istediğiniz harddisk bölümünü seçin. Programın kullanım şekline göre özel arama yapabilir ya da genel tarama ile kaybolan tüm verilerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bu tür programlar genelde kurtardıkları verileri silindikleri dosya ismiyle kurtarmaz bunun yerine onlara kendince bazı kodlar ekler. Mesela; bir word dosyanız silindi diyelim. Bu dosyanın adı önemli bilgilerim olsun, veri kurtarma programı bu dosyayı kurtardığında 10005884541141111 gibi bir numara ile kodlayarak kurtarabilir. Kurtardığınız tüm verileri tek tek gözden geçirmeniz ve aradığınızı bulmanız gerekir.

Veri kurtarma şirketlerinden hizmet alma

Kurtarılması gereken veriler gerçekten önemliyse ve veri kurtarma programı ile kurtarma işlemin yapamadıysanız profesyonel yardım almanız gerekebilir. Böyle bir durumda veri kurtarma şirketleri ile iletişime geçip harddikinizi tesim etmeniz gerekmektedir. Veri kurtarma şirketleri kurtardıkları verinin boyutuna göre fiyatlandırma yapmaktadır. Verilerinizin boyutu ne kadar fazlaysa o kadar fazla para ödersiniz. Kurtarılması gereken verilerinizin maddi ederini hesaplayıp profesyonel destek alabilirsiniz.

Verilerinizi Güvene Alın

Çok önemli bir iş üzerinde çalışıyorsanız ya da özel hayatınız ile ilgili verilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız harici harddisk vb. gibi cihazlara verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarınız ökse, çalınsa dahi verilerinizin bir yedeği elinizde olacağı için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Dilerseniz sanal veri yedekleme servislerini de kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*