Ses Sağlığı ve Korunması

ses sağlığının korunması, ses sağlığı nasıl korunur, ses sağlığı ne demek

Ses Sağlığı; çağrı merkezi çalışanları, öğretmenler, ses sanatçıları, oyuncular, din görevlileri, politikacılar, avukatlar ve sesini kullanmak zorunda kalan daha birçok meslek dalında çalışan bireylerin, ses sağlıklarına yönelik ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir eğitim ve danışmanlık kurumudur.ses sağlığının korunması, ses sağlığı nasıl korunur, ses sağlığı ne demek

Ses Sağlığı

Sesimiz iletişimimizin en önemli aracıdır. Hepimiz hayatımızın bir döneminde sesimizle ilgili bir sıkıntı yaşamışızdır; üst solunum yolu enfeksiyonu, nörolojik bir rahatsızlık, tahriş edici bir maddeye maruz kalmak ya da mide sorunları ses problemine sebep olabilir. Hatta sesimizi zorlayarak yaptığımız tezahürat bile hasara yol açabilir.

Ses sağlığı herkes için gereklidir fakat hayatlarını meslekleri gereği seslerini kullanarak kazanan profesyonel ses kullanıcıları için daha kritik bir öneme sahiptir. Ses sanatçıları, oyuncular, öğretmenler, çağrı merkezi çalışanları, din görevlileri, politikacılar, avukatlar ve birçok meslek grubu profesyonel ses kullanıcısıdırlar.

İşleri gereği sürekli ve saatlerce konuşmak zorunda kalan kişilerde birtakım ses problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, çalışanların sadece seslerini değil beraberinde iş ve sosyal yaşantılarını da etkilemektedir. Ses bozukluklarına bağlı iş gücü kaybı da, birçok iş yeri için her geçen gün artmaktadır.

Ses Sağlığı Eğitimi

Sağlıklı bir ses için, ses üretim mekanizmamızın dengeli ve eşgüdüm içinde çalışması gerekmektedir. Sesimiz ile ilgili olası problem riskini, şiddetini ve süresini en aza indirecek veya önleyecek, herhangi bir belirtide, problemin erken döneminde tıbbi yardım almamızı sağlayabilecek yani erken teşhis ve müdahaleyi mümkün kılacak eğitimlerin önemi her geçen gün artmaktadır.  Bu sayede ses bozuklukları, daha ortaya çıkmadan ya da ilerlemeden önlenmeye çalışılmaktadır. Ses sağlığı eğitimleri profesyonel ses kullanıcılarına koruyucu stratejilerden biri olarak önerilmektedir.

Ses sağlığı eğitimleri, ses terapisi değildir!

Ses sağlığı eğitiminin amacı, profesyonel ses kullanıcılarına;

–          ses üretim mekanizmasının anatomi ve fizyolojisini,

–          sese zarar veren davranış ve alışkanlıkları,

–          sesi koruma ve ses hijyenini,

–     temel ses ısıtma ve soğutma ses egzersizlerini anlatmak, uygulamak ve bu konu hakkında farkındalık yaratmaktır.

Ses sağlığı eğitiminin, profesyonel ses kullanıcılarının kendi sesleriyle ilgili algılarını geliştirebileceği, iş ve yaşam kalitelerini yükseltebileceği ve kurumlar için çalışan sağlığına yönelik ekonomik bir yöntem olabileceği yapılan çalışmalarda da görülmüştür. Bu sebeple, ses sağlığı eğitimlerinin önemi dünyada da her geçen gün artmaktadır.

Ayrıca, eğitim sonrası yapılan anketler, ses şikayetlerinin yaygınlığını belirlemeyi, ses sağlığı eğitiminin profesyonel kullanıcıların kendi sesleriyle ilgili algılarında ve ses semptomlarında fark yaratıp yaratmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tekrar edilen bu anketlerle yapılan geri bildirim, sunulan hizmetin verimini arttırmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*