SEO Yaparken Hosting Seçimi Kriterleri

seo yapma, seo hosting seçimi, hostingde aranması gereken özellikler

Sitenizin kendinin öncelikle SEO’ya uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle SEO çalışmasına kendi sitenizden (çalışma yaptığınız siteden) başlamanız gerekmektedir. Hali hazırda kurulu bir siteye değil de yeni kuracağınız bir siteye SEO çalışması yapacaksanız hosting seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktalara dikkat ettiğinizde SEO çalışmalarınızın daha başarılı olduğunu göreceksiniz.seo yapma, seo hosting seçimi, hostingde aranması gereken özellikler

  • Sunucu Hızı

Hosting alacağınız sunucunun mutlaka ama mutlaka hızlı olmasına dikkat edin. Çünkü yavaş açılan siteleri kullanıcılarda arama motorları da sevmezler. Satın aldığınız hostingin sunucusu yavaş çalışıyorsa sitenizin görüntülenme süresi uzayacak ve haliyle SEO bakımından değeri düşecektir. Hızlı sunuculardan hosting almaya dikkat etmelisiniz.

  • Hosting Lokasyonu

Hosting satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lokasyon yani yayın yapılan sunucunun bulunduğu yer çok önemlidir. Türkiye kullanıcıları için bir site kuracaksanız lokasyonu Türkiye olan sunuculardan hosting almanız sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayarak kullanıcılara ve arama motorlarına daha kaliteli bir site izlenimi verecektir. Bunun sebebi ise internet sitesinin verilerinin sunucuda saklanıp çağrıldıktan sonra kullanıcıya sunulmasıdır. Sorgulama yapan kullanıcı ile sunucu arasındaki mesafe ne kadar kısa olursa çağrılan bilginin ekrana yansıması da o kadar kısa sürede gerçekleşir. Arama motorları kullanıcılara en doğru bilgileri en hızlı şekilde sunmayı hedeflediğinden sunucu lokasyonu SEO’da çok önemli bir konumdadır diyebiliriz.

  • Sunucuda kullanılan yazılım

Sunucuları yönetmek için bazı yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlar ile sunucudan size ayrılmış olan alanı yani hostinginizi bu yazılımlar ile yönetirsiniz. C-panel ve Plesk Panel olmak üzere iki tane yaygın sunucu yazılımı bulunmaktadır.

# C-panel: Kullanımı Plesk Panele göre daha kolay olan bu kullanıcı dostu bir paneldir.

#Plesk Panel: Yönetimi her ne kadar C-panel kadar kolay olmasa da aslında    C-panelden pek bir farkı yoktur.

# Litespeed bulunurluğu: Litespeed sunucuların daha hızlı çalışmasını sağlayan bir webserver yazılımıdır. Satın alacağınız hostingde mutlaka Litespeed kurulu olmasına dikkat edin. Çünkü litepseed kurulu olan sunucular daha hızlı çalışırlar ve daha güvenlidir. Daha hızlı ve daha güvenli olan sunucular SEO açısından değerlidir. Hızlı olan sunucular hızlı siteler anlamına gelir ki bu da zaten bir SEO kriteridir. Bir site ne kadar hızlı görüntüleniyorsa SEO bakımından o kadar değerlidir.

# Firewall (güvenlik duvarı) Bulunurluğu: Firewall sunucuya yapılabilecek saldırıları etkisiz kılabilen bir güvenlik uygulamasıdır. Hosting alırken mutlaka Firewall kullanan sunuculardan hosting alın. Firewall kullanan sunuclardan hosting alırsanız botnet, ddos vb. gibi saldırılardan sitenizin etkilenmesi riski en aza iner. Siteniz bu tür saldırılardan olabildiğince az etkileneceğinden SEO bakımından geri plana düşmesi riski de en aza inecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*