Pulmoner fibrozis nedir?

pulmoner fibrozis ne demek, pulmoner fibrozis belritisi, pulmoner fibrozis tanısı

Pulmoner fibroz, akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin (alveoller) duvarları kalınlaştığında ve sertleştiğinde oluşur. Duvarların aşırı kalınlaşması ve sertleşmesi gazların kan ile hava arasında geçişini zorlaştırır. Sonuç olarak, vücut dokularının oksijen ihtiyacı karşılanamaz.

Nedenler

Pulmoner fibrozisin nedeni bilinmemektedir, bu gibi durumlarda hastalığa idiyopatik (nedeni bilinmeyen) pulmoner fibrozis denir; bununla birlikte pulmoner fibrozis bazı hastalıklar veya durumlar nedeniyle de gelişebilir. Pulmoner fibrozisin başka hastalıklara veya durumlara bağlı olarak gelişmesinin nedenleri şunlardır:pulmoner fibrozis ne demek, pulmoner fibrozis belritisi, pulmoner fibrozis tanısı

Romatoid artrit (el ve ayak eklemlerinin iltihabı)

skleroderma

Lupus (kelebek hastalığı)

kas hastalıkları

Silika, asbest, metal veya kömür tozuna maruz kalma

Tahıl tozu, küf, bakteri, kuş ve hayvan pisliği gibi çevresel tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalma

Sigara

ilaç kullanımı

radyasyon tedavisi

Belirtiler

Pulmoner fibrozis genellikle yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Hastalığın erken evrelerinde belirtiler çok net olmayabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde; Giyinme, banyo yapma, yeme içme gibi günlük aktiviteleri önemli ölçüde etkileyebilir.

Diğer akciğer hastalıklarında olduğu gibi pulmoner fibrozisin belirtileri şu şekildedir:

öksürme

Nefes darlığı

yorgunluk

zayıflık

göğüs ağrısı

İştah kaybı

açıklanamayan kilo kaybı

tıkalı parmaklar ve ayak parmakları

Teşhis yöntemleri

Pulmoner fibrozis ve diğer akciğer hastalıklarının teşhisi, kapsamlı bir fizik muayene ve testten sonra konulabilir. Pulmoner fibroz hastalığını teşhis etmek için kullanılan testlerden bazıları şunlardır:

X-ışınları

Akciğerlerin genel görünümü hakkında fikir verir ve benzer klinik belirtilere neden olabilen akciğer enfeksiyonları ve pnömotoraks gibi hastalıkları kontrol etmek için kullanılabilir.

Kan testleri

Çevresel veya alerjik bir reaksiyondan şüpheleniliyorsa tam kan sayımı istenebilir.

Arteryel kan gazı

Bu kan testi, kandaki karbondioksitteki oksijen miktarını kontrol eder ve kandaki asitliği ölçer.

Solunum fonksiyon testi (PFT)

Akciğerler tarafından solunan havanın hacmi ve hızı, solunum probleminin ciddiyetini belirlemek için bir spirometre ile ölçülür.

Bilgisayarlı tomografi (BT)

Bu yüksek çözünürlüklü teknoloji, X-ışınlarından daha ayrıntılı kesitsel taramalar sağlar, böylece doktorunuz akciğerinizin anatomik özelliklerini ayrıntılı olarak inceleyebilir.

bronkoskopi

Bronkoskopi, sonunda bir kamera bulunan sert veya esnek bir sistem kullanılarak akciğerlerdeki hava yollarının incelenmesidir. Tanıdaki rolü, interstisyel fibrozise benzer sonuçları olabilecek diğer hastalıkları dışlamaktır. Bronkoskopi sırasında küçük numuneler alınabilir.

cerrahi biyopsi

Torakoskopik (kamera kılavuzluğunda göğüs cerrahisi), akciğerlerin parçalarının cerrahi yöntemlerle çıkarılmasıdır. Alınan eşyalar bir patolog tarafından incelenerek hastalığın şiddeti ve seyri belirlenir.

Tedavi yöntemleri

İnterstisyel akciğer hastalığı (çoklu belirtiler) ve pulmoner fibroz tedavisi, nedene, semptomların şiddetine, fizyolojik bozukluğa ve diğer ilgili koşullara bağlı olarak değişebilir.

Pulmoner fibroz tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

Pulmoner Rehabilitasyon (bir fizyoterapistin hastaların daha rahat nefes almasına yardımcı olmak için kullandığı bir tedavi)

Sigara dumanına ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçının

İlaç tedavisi (özellikle alveol duvarlarının daha fazla kalınlaşmasını önlemek için kortikosteroid adı verilen bir grup ilaç ve bu kalınlaşma aşırı bir bağışıklık tepkisinden kaynaklanıyorsa bazı bağışıklık bastırıcılar kullanılır)

Oksijen terapisi

Akciğer nakli

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*