Psikiyatrinin Görevleri Nelerdir?

psikiyatrinin etkileri nedir, psikiyatrinin faydaları, psikiyatrinin görevleri

Psikiyatri aslında hemen hemen herkesin günlük hayatta kullandığı ruh doktoru kavramının karşılığıdır. Aslına bakıldığında psikiyatri bir tıp alanı olup, bu alanda hizmet verenler lisans eğitimi sonrası uzmanlık eğitimini de tamamlayan kimselerdir. Beyin hastalıkları en genel ve temel ilgi alanıdır. Beyin hastalıkları denilen kısım ise, beyindeki işlevsel bozuklukların yansıması olarak yaşanılan ruhsal ve sinirsel rahatsızlıklardır. Yaşanılan bozukluklar sonrasında kişiler hem düşünce ve duygularında hem de davranışlarında değişiklik yapmaktadırlar. Olumsuz anlamda meydana gelen bu değişikleri tanımak ve devamında tedavi süreci uygulamak psikiyatrinin görevleri arasındadır. Psikiyatri, yaşanılan sıkıntıların bedensel kaynaklı mı yoksa diğer etmenlerden dolayı mı oluştuğunu da derinlemesine incelemektedir. Beyindeki urlar sebebi ile yaşanılan sıkıntılarda başrol bedene ait olurken, tepki şeklinde ortaya çıkan davranışlara başka etmenler sebeptir.psikiyatrinin etkileri nedir, psikiyatrinin faydaları, psikiyatrinin görevleri

Psikiyatrinin görevleri düşünüldüğünde bu durumları derinlemesine incelemek, kişilere en uygun süreci belirlemek ve uygulamak yer almaktadır. Aynı zamanda ilaç kullanımı da sağlanabilmektedir. Tabi ki nasıl bir yöntem seçileceğine kişilerin durumlarının incelenmesi sonucunda karar verilir. Doğrudan kişinin vücuduna ilaç verilebileceği gibi ilaç kullanılmayan psikoterapi yöntemi de kullanılabilmektedir. Psikoterapi sayesinde kişilerin düşünce ve duyguları temel alınarak buna uygun yöntemler uygulanır. Ayrıca psikiyatri, görevlerini yerine getirirken aynı zamanda bilimsel verilerle çalışmak yükümlülüğündedir. Hem bilimsel açıdan kanıtlanmış hem de ahlaka ters düşmeyen uygulamaların kabul edilmiş olması gerekir. Psikiyatri görevlerini yaparken tüm toplulukça kabul görmüş değerlerle bu süreci yönetmektedir.

Kişilerin huzurlu ve her açıdan sağlıklı bireyler olabilmesi için psikiyatri çok önemli bir rol üstlenmiştir. Sağlıklı bireylerin sağlıklı bir toplumu oluşturduğu gerçeği göz önüne alınırsa, psikiyatrinin sorumluluğunun önemi daha iyi anlaşılabilmektedir. Çok önemli görevleri olan psikiyatri alanı her geçen gün gelişmekte ve kendini sürekli yeni çağa uygun hale getirmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*