Prostat kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri tedavisi için hastalığın hangi evrede olduğu belirlenerek uygulanacak tedavi yöntemi seçilmektedir. Erken tespit edilen prostat kanserinde cerrahi müdahale ( radikal prostatektomi ) ya da radyoterapi uygulaması ile tedavi şekli belirlenmektedir. Belirlenen ışın ve cerrahi müdahale için hastanın alacağı tedaviyi engelleyebilecek durumunun olup olmadığına bakılmaktadır. Uygulanacak tedavi şeklini engelleyecek durum ortaya çıkar ise başka yöntemlerin uygulanmasına karar verilmektedir. Prostat kanseri dışa yayılış ise bu durumda yapılacak lokal tedavi uygulamasıdır. Hastaya tedavi uygulamasına başlamadan önce durumu hakkında gerekli bilgilerin verilip aydınlatılması gerekmektedir. Hastanın tedavi gördüğü sırada ortaya çıkacak olumlu ya da olumsuz durumları bilmesi gerekmektedir. Prostat kanseri olan hastalarım yaşı, tümörün ne kadar alana yayıldığına ve sağlık durumuna bakılarak gereken tedavi yöntemi belirlenmektedir.Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri tedavisi hasta ile doktorun birlikte hareket etmeleri durumunda tedaviden daha iyi sonuç alınacağı bilinmektedir. Prostat kanseri tedavisi yöntemlerinde ışın tedavisi, ameliyat ya da antihormonal ilaç tedavisi kullanılarak hastaya karma uygulama yapılması da mümkün olabilmektedir. Prostat kanserinde küçük veya az habisli tümörü olan yaşlı hastalara ilk önce terapi yapılmaması gerekmektedir. Hastanın durumu göz önüne alınarak tümörün irileşmesinin devam edip etmediği gözlenerek tedavi şekli belirlenmektedir. Gözleme sırasında belirli aralıklarla hastadan alınan doku örneği ve PSA değer ölçümlerinin kontrolü için tahlillerinin yapılması uygun görülmektedir.  Prostat kanseri tedavisi uygulanacak hastanın ameliyat edilmesi ya da radyoterapi ( ışın) tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın yaşı ve sağlık durumunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Prostat kanseri tedavisi bazı yaşı geçmiş hastalar cerrahi müdahaleyi kaldırmayabilmektedir. Bu yüzden hastanın ilaç tedavi durumuna gidilmektedir. Kanser tedavisi olacak hastaların ortalama 45 ila 65 yaş arası uygun görülmekle birlikte ilerleyen tıp biliminden de yararlanılmaktadır. Günümüzde prostat kanseri korkulacak bir hastalık olmamakla birlikte erken tanının önemi büyük olmaktadır. Erken teşhis kanser tedavilerinde ne tür kanser olursa olsun insan sağlığında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanser şüphesi taşıyan ailelerin risk altına girmeden uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Günümüzde hekimlerimiz kanser konusunda oldukça bilgili ve tıp dünyasındaki tedavi yöntemlerini dikkatle izlemektedirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*