Pireden bulaşan hastalıklar nelerdir?

pireden bulaşan hastalık, pire hangi hastalıklara neden olur, pire hasta eder mi

Pire gözle görülemeyecek kadar küçük olan insanlar üzerinde kendilerini rahatlıkla saklayabilen ve verdiği zararlar ortaya çıkmadan anlaşılamayan bir haşere türüdür. Altı tane bacak yapısına sahip güçlü çengelleri ile insan ve hayvan vücudunda yaşayan onlardan kan emerek beslenme ihtiyacını karşılayan bu tür çoğu bilinçsiz halk tarafından pireden bulaşan hastalıkları önemini kavrayamamış olmaları ne kadarda üzücü bir durum. Pireler insan ve hayvan vücudundan kan emerek beslenir. Konakçı olarak adlandırılan b haşereler birini konakçıya bulaştırdıkları virüsleri ikinci konakçısına bulaştırabilme özelliği vardır. Kanatsız olurlar türlerine göre boy ve renklerinde farklılaşmalar görülmektedir. Tozlu ve kirli her ortamı kendilerine yaşam alanı olarak seçmişlerdir. Her hangi bir tehlikeyle karşılaşacağını anlayan haşere zıplayarak kaçar. Kendilerini vücutlarımızda oluşturdukları kaşınma kızarık gibi alerjik durumlarla gösterirler. Eğer bir canlı üzerinde pire yer yapmışsa gittiği her ortama da pireyi ve yumurtalarını da taşır.pireden bulaşan hastalık, pire hangi hastalıklara neden olur, pire hasta eder mi

Türleri farklı farklıdır. Kedi piresi kedilerde bulunan türüdür onların üzerinde yaşadığı için bu adı almaktadırlar. Apartman aralarında merdiven boşluklarında tozlu ve pis olan ortamlarda, kömürlüklerde, evlerimizin ardiye olarak ayırdığımız yerlerinde sıklıkla bulunurlar. Köpek piresi kedi piresine oranla daha büyüktür köpek tüylerinin arasında saklanırlar. Pireden bulaşan hastalıklar insanlar için büyük tehlike uyandırırlar. Tifüs; Bu haşerenin bulaştırdığı hastalıklar arasındadır. Bulaştırdıkları virüsleri beraberlerinde taşırlar. Tifüsün bulaşması aşırı kalabalık olan yerlerde pis ve tozlu ortamlarda bulunulmasıdır. Belirtiler arasında dudak kuruması, dil paslanması vücutta halsizlik ve baş ağrısı olarak lüks eder. Bir diğer bulaştırdığı hastalık ise dizanteridir. Dizanteri bir kalın bağırsak hastalığı olmakla birlikte kendini şiddetli ishal olarak gösterir. Pire ısırması ile bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra cilt hastalıkları ciltte kaşınmalar yanmalar kabarıklıklar gibi etkileri de vardır. Veba, hem bulaşıcı hem de ölümcül hastalıktır. Hijyenik olmayan nemli ortamlarda en uygun ortamlardır. Lenf bezlerinde iltihaplanmalara sebebiyet verir. Bu hastalıkların önlenmesi pire ile mücadele edilmesiyle önlenir. Pire ile mücadelenin en etkili yolu pire ilaçlama yaptırmaktır.

Pireden bulaşan hastalıklar ciddi boyutlara ulaşmadan önlem alınmalı ve ilaçlama şirketleri tarafından destek alınmalıdır. Pire ilaçlamasında kullanılan yöntem sıvı ve kokulu ilaçlama yöntemi uygulanır. Uygulanan buharlaşma yöntemi ile her yere nüfus ederek kökten çözüm uygulanır. Eğer haşere yoğunluklu ise kokulu ilaçlama tercih edilir. Yardım talebinde bulunacağınız ilaçlama şirketleri sağlık bakanlığı onaylı olup olmadığına dikkat edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*