Paylaşımlı ile Paylaşımsız Ekran Kartı Arasındaki Fark Nedir?

paylaşımlı ekran kartı, paylaşımsız ekran kartı, bilgisayar ekran kartı

Günümüzde, özellikle de dizüstü bilgisayar almak isteyen kişiler için önemli bir konu da ekran kartının paylaşımlı olup olmayacağı konusudur. Paylaşımlı ekran kartı ile paylaşımsız ekran kartının farklarını belirttiğimizde, bu konuda karar vermek çok daha kolay olacaktır.paylaşımlı ekran kartı, paylaşımsız ekran kartı, bilgisayar ekran kartı

Paylaşımlı ekran kartı demek; kendi üzerinde RAM bulundurmayan ekran kartı demektir. Piyasada gördüğümüz ve ekran kartlarının özelliklerini vurgulamak için belirtilen 1 GB, 2 GB gibi ölçüler, ekran kartının belleğinin ne kadar olduğunu belirtmektedirler. Eğer ekran kartının üzerinde bu rakamların yanı sıra “paylaşımlı” ibaresi yer alıyorsa, bu durumda, ekran kartının üzerinde ekran kartının kendisine ait RAM bulunmadığını gösterir. Bu durumda, ekran kartı çalışmak için gerekli olan belleği, bilgisayarın kendi RAM’inden alır. Bu durumda bilgisayarın RAM’i, hem bilgisayarın diğer işlemleri için kullanılırken hem de ekran kartı için kullanılmış yani paylaşılmış olur. Bu durumda bu tür ekran kartları da paylaşımlı ekran kartı olmuş olurlar.

Paylaşımsız ekran kartları ise; kendi üzerinde RAM bulunduran ve çalışmak için bilgisayarın RAM’ini kullanmayan ekran kartlarına denilir.

Paylaşımlı mı, Paylaşımsız mı, Hangisi Daha İyi?

Paylaşımlı ekran kartları, çok fazla verim veremezler. Bu yüzden bilgisayarını oyun oynamak, zorlu grafikler isteyen programları kullanacak olan kişiler, ekran kartından en yüksek verimi alabilmek için paylaşımsız ekran kartı kullanmalıdırlar. Ancak bu durumda istedikleri grafik performansını elde edebilirler. Ancak, çok fazla grafik içermeyen programlar kullanan kişiler ve bilgisayar içerisinde çok fazla oyun oynamayan kişiler için paylaşımlı ekran kartları gereken görevi yerine getirmekte zorluk çekmezler.

Paylaşımlı ekran kartları ister istemez sistem içerisinde çok fazla enerji harcanmasına neden olurlar, bu yüzden paylaşımsız ekran kartı bulunduran dizüstü bilgisayarların bataryaları da çabuk bitecektir. Ancak paylaşımlı ekran kartları ise çok fazla performans göstermediklerinden çok fazla enerji de harcamazlar.

Son olarak şunu da belirtelim ki, paylaşımlı ekran kartları, paylaşımsız ekran kartlarına göre çok daha ucuz fiyattan satıştadırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*