Paintball Nasıl Bir Oyun?

paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

Tüm dünyada her türlü meslek grubundan ve her yaştan oldukça geniş bir kitleye hitap eden paintball son derece popüler ve faydalı bir doğa sporudur. Oyuncuların birtakım kurallar dâhilinde boya topları fırlatan havalı tabancaları kullanarak, oyun öncesinde belirlenen görevleri gerçekleştirmesine dayanır. Bu görevler içinde bayrak kapma oyunları, rakip takımın liderini vurmak, belirli bir bölgeye saldırı gerçekleştirmek ya da belirlenen bölgeyi müdafaa etmek gibi çok sayıda oyun senaryosu içinden tercih edilenler seçilebilir. Oyun her ne kadar harekete, fiziksel güç ve kondisyona dayalı bir görünümde olsa da, asıl önemli olan unsurlar, ekip ruhu, birlikte hareket edebilme, yardımlaşma ve doğru strateji olarak görülmektedir. Bu unsurlar ile birlikte her ne kadar stres atmak ve eğlenmek için gerçekleştirilen bir aktivite olarak görülse de, bu oyunu oynayanların ortak hareket etme, özgüven kazanma, liderlik nitelikleri kazanma gibi tecrübeler kazanmasında da büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle bu nedenlerle çok çalışanı olan büyük işletmeler personellerinin motivasyonunu sağlama ve ekip çalışmasında verimi artırma gibi sebeplerle çalışanlarına bu yönde aktiviteler düzenlemektedirler.paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

OYUN SENARYOLARI

Paintball İstanbul tek düze bir anlayışla değil farklı oyun senaryolarına dayanarak oynana bir oyundur. Bu anlamda farklı alternatifler sunulmakta ve bu alternatifler içinden istenilen tercihler yapılabilmektedir. En çok uygulanan oyun senaryoları arasında ilk sırayı çifte bayrak senaryosu almaktadır. Bu senaryo tüm dünyada en çok tercih edilen klasik bir oyundur. İki takımda oyun alanı içinde yer alan ve iki farklı uç noktada bulunan istasyonlardan oyuna başlarlar. Hedef rakip takımın istasyonu içinde yer alan bayrağı ele geçirerek oyun öncesinde belirlenen alan getirebilmektir. Bir diğer senaryo ise tek bayrak senaryosudur. Bu senaryoda ise tek bir bayrak vardır ve ekiplerden birisi bu bayrağı müdafaa ederken, diğer ekip ise bu bayrağı ele geçirmek için mücadele verir. Çok keyifli ve sıklıkla tercih edilen bir oyun senaryosu da bayrak kap oyunudur. Bu oyunda iki takımın oyuncuları oyun alanın iki ucunda bulunan istasyonlardan oyuna başlarlar ve bu iki istasyonun tam orta noktasında bulunan bayrağı alarak rakip takımın istasyonuna ulaşmaya çalışırlar. Bilinen etkili oyun senaryolarından olan son adam senaryosunda ise ekip çalışması yoktur ve her oyuncu bireysel olarak mücadele verir. Süre kısıtlaması bulunmamaktadır ve vurularak elenmeden kalan son oyuncu oyunun galibidir. Buddy olarak adlandırılan bir diğer senaryoda ise son adam oyununa benzer şekilde, fakat iki kişiden oluşan ekiplerle mücadele edilir. Elenmeden oyunu tamamlayan son ekip oyunun galibi sayılır. Bilinen en klasik oyun senaryosu ise, iki takım girer bir takım çıkar senaryosudur. Kural olarak en basit senaryodur ve oyun alanına giren iki takımdan, oyun alanında elenmeden kalabilen taraf kazanır.

PAİNTBALL’UN TARİHÇESİ

2006 yılı itibari ile 25. Yılını dolduran ve yeni yeni bir spor olarak görülen bu oyunun çıkış noktası tam olarak bilinmemektedir. Ancak California’da bulunan orman işçilerinin, kesim yapacakları ağaçlara işaretleme yaparken bu durumdan sıkılıp daha eğlenceli bir hale getirmek için denedikleri bir oyun olarak bilinmektedir. Bu durumu ticari olarak kullanmanın avantaj sağlayacağını düşünen ileri görüşe sahip bir girişimcinin, bu oyunun hem eğlence hem de spor amaçlı yapılabileceği düşüncesi ile ilk işaretleyiciyi geliştirmesi sonucu meydana geldiği tahmin edilmektedir. Geliştirilen bu işaretleyicilerin bir çeşit strateji ve savaş içerikli oyunda kullanılması ile beraber günümüzde dünyanın en çok tercih edilen ekstrem sporu olmak adına yükselişi başladı. Her geçen gün her kesimden insanın ilgisini çeken paintball fiyatları her bütçeye uygun alternatifler sunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*