Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ortodonti tedavisi uygulamaları genel olarak hastalarda diş bozuklukları ve yüzdeki boşlukların doldurulmasına uygulanmaktadır. Dişlerde eksikliklerin olması, çapraşık dişlerin çıkması ve dişlerin bir birinin üzerine basmaması gibi durumlarda bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Çocuklarda başlayan dişlerdeki eğrilikler ve bozukluklarda ortodonti tedavi yönteminin uygulaması yapılarak giderilebilmektedir. Tedavinin başlayabilmesi için ağızda çürük diş olmaması gerekmektedir. Uzman hekim önce çürük dişlerin tedavisini yapmalıdır. Dişlerde dolgu olması gereken diş varsa dolguların yapılması da gerekmektedir. Hastanın dişlerindeki çürük ve dolguların tedavisi bittikten sonra hasta ortodonti tedavisi görebilmek için bir müddet beklemek zorundadır. Dişlerde uygulanan çürük ve dolgu tedavisi sonrasında diş bozukluklarının tedavisi başlamaktadır.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Tedavisi yapılacak hastanın önce çene yapısı ve diş yapısının röntgeni çekilerek uygun yöntem seçilmelidir. Uygulamalarda kullanılan malzemeler arasında metal ve porselen kaplamalar yer almaktadır. Hastaların tercihleri genel olarak porselen kaplamalardan yapılmasıdır. Porselen kaplamaların yerine diş bozukluklarının tedavisinde şeffaf kaplamalarda kullanılabilmektedir. Tedavide hem hastanın tercihi, hem de uzman hekimin önerisi alınmalıdır. Hastada kullanılacak tedavide porselen ya da metal kaplama seçimi sağlık ve temizlik açısından uygun olanı tercih edilmelidir. Ortodonti hastaları dişlerindeki bozukluklardan dolayı gülmek istemezlerdi. Uygulanan tedavi yöntemi ile artık hayata tebessüm ederek başlayabilmektedirler. Hastanın tedaviden sonra doktorunun tavsiyesini dinleyerek dişlerinin bakımını yapması çok önemli olmaktadır. Ağız sağlığı temizlik konusunda çok önem taşımaktadır. Dişler insanların yemek yemesinde konuşmasında ve gülümsemesinde de estetiklik sağlamaktadır. Dişlerin bozuk olmasından dolayı bu gereksinimler yapılamamaktadır. Ortodonti tedavisi gören hastanın bu sorunları ortadan kalkarak rahat yemek ve gülmesi sağlanmaktadır.

Ortodonti hastasının yaşı sınırını hekimler belirlememiştir. Çocuklardan başlayıp yetişkinlere kadar tedavi yapılması mümkün olabilmektedir. Her yaştaki insana rahatlıkla bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Tedavi sonrası güzel sonuçlar elde edilerek hastalar memnun edilmektedir. Tıbbın ilerlemesinden dolayı hastalar artık rahatlıkla tedavi edilmekte diş bozukluklarının giderilmesi sonunda insanlar rahat gülümsemektedir. Tedavi süresince hastalar hekim tavsiyelerine uymak zorundadırlar. Diş bozukluklarında en etkin tedavi yöntemleri arasında ortodonti tedavisi gelmektedir. Uzman hekim tarafından uygulaması yapılmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*