Okul Fobisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

okul fobisi nedir, okul fobisi nasıl geçer, okul fobisini yenme yolları

Okul korkusu olarak da bilinmekte olan okul fobisi çeşitli nedenlerden ötürü çocuğun okula gitmek istememesi ya da okula gitmeme konusunda direnmesi şeklinde tanımlanır. Okul fobisi teşhis edilen çocuklarda görülen bazı ortak özellikler şunlar olmaktadır: Çoğunlukla okul sabahları gözlenen veya tatil günleri kaybolan ağrılar: karın ağrısı, baş ağrısı, zaman zaman kusma şekline dönüşebilen mide bulantısı, ağlama, mide krampları, terleme, titreme gibi sıkıntı belirtileri meydana gelmektedir. Okul günleri; her sabah, baş ağrısı, mide bulantısı, terleme gibi şikâyetlerle uyanan çocuğun ailesi şaşkınlık içinde kalırlar bu şikâyetlerin nedenini bilemediği için nasıl davranması gerektiğini de kestirememektedirler. Bazı aileler çocuklarına inanır, şikâyetlerini ciddiye alır ve onu tedavi ettirmek amacıyla okula göndermemektedirler. Bazı aileler ise, çocuğun şikâyetlerini önemsemez, onu okula gönderme konusunda ısrarlı davranmak ise en mantıklı olanıdır.okul fobisi nedir, okul fobisi nasıl geçer, okul fobisini yenme yolları

Okul fobisinin belirtileri nelerdir?

Okula gönderilmemiş olan çocuklar evde kaldıkları için mutlu olurlar, sağlıklarına kavuşurlar, kısa bir süre sonra şikâyetlerinden kurtulur, bir sonraki okul gününe kadar evlerinde huzur içinde yaşarlar. Evde kalmalarına izin verilmeyen veya ısrarla okula gönderilen çocukların bir kısmında şikâyetler daha okula varmadan kaybolmaktadır. Çocuk evinin kapısından uzaklaştıktan veya annesini gözden kaybettikten kısa bir süre sonra güler, neşelenir, huzura kavuşmaktadırlar. Zorla okula gönderilen çocukların bir kısmında da, bu hüzünlü durum yol boyunca devam eder, fakat çocuk okula girip sınıfına yerleştikten sonra çocukta rahatlama görülmektedir. Okula ağlayarak gelen çocuklar sınıfa vardığında şikâyetlerini unutmaktadır. Okulda güzel bir gün geçirirler, günün sonunda evine gülerek döner, yani sanki sabah evden ağlayarak ayrılmış olan o çocuk değilmiş gibi bir tavır sergilerler. Fakat çocuğun bu neşeli hali, yatma saatine kadar sürmektedir. Bu gibi durumlarda ailenin olumlu yaklaşımını veya kararlı tutumu sayesinde de kaybolduğu gözlenmektedir.

Okul fobisinin üstünden nasıl gelir?

Bazı hallerde ise okul fobisinin günlerce, hatta aylarca sürdüğü görülmektedir. Bu çocuklar, okula gönderileceklerini hissettikleri anda tepinebilir veya dövünür, kendilerini yerden yere atmaktadırlar bu gibi durumlarda asla mütevazı olmayın. Sizi aldatma tiyolarını devreye sokacaktır bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. Üstesinden gelemiyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*