Öksüren Çocuğa Ne Yapmalı?

Öksürük genel olarak rahatsızlık, grip olarak bilinse de başka rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle çocukları öksürükten korumak gerekmektedir. He ne kadar çocuklarınızı öksürükten korusanız da hala öksürmeleri halinde ise öksürüğe neden olan faktörlerin araştırılması ve bulunması gerekmektedir. Öksürüğün en bilinen nedeni üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu durum fizyolojik olmaktadır. Öksürüğün türü ve karakteri de çok önemlidir. Eğer öksürük 3 haftadan fazla sürüyor ise yüksek ihtimalli bu öksürük kronik bir rahatsızlığın belirtisidir. Çocuğun öksürüğü ile birlikte birkaç günlük burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtiler de varsa bu durum korkulacak bir duruma işaret etmemektedir. Çocuk üşütmüş ya da gribe yakalanmış olabilir. Bu durumda öksürüğü geçirmek için yöntemler denenmelidir.çocuklarda öksürük sorunu, çocukların öksürüğü nasıl kesilir, öksüren çocuklara ne yapılabilir

Çocukta hangi öksürükler endişe yaratmaktadır?

Çocuğunuz öksürük ile birlikte ateş sorunu yaşıyorsa bu durum acil bir durumu işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda dudaklarda ve ellerde morarma söz konusu ise bu da acilen doktora başvurulması gereken bir durumu işaret ediyor olabilir. Öksürük ile birlikte kusma da mevcut ise bu durumda acil bir durumun göstergesi olabilmektedir. Ayrıca küçük bir bebekte görünen öksürük ile birlikte zayıflama da mevcut ise bu da ciddi bir enfeksiyon kapmış olma ihtimalini göstermektedir ve doktora başvurulması gerekmektedir. Üç haftadan uzun süren öksürükler araştırılmalı ve ona göre tedavi yöntemleri bulunmalıdır.

Öksürüğü evde önlemenin yolları nelerdir?

Ne sıcak ne de soğuk ılık içeceklerin çocuğa içirilmesi öksürük için yapılabilecek en doğru çözüm yoludur. Bil ve limon karşımı çocuğa verilebilmektedir. Ihlamur ve birtakım bitti çayları da öksürük için ilaç kadar etkin içeceklerdir. Çocuk uyurken öksürüyorsa yatış pozisyonuna bakılabilir. Düz zeminde yatıyor ise yastık ile başını hafif havaya kaldırmak öksürüğe çare olabilmektedir. Aynı zamanda ebeveynler sigara içiyor ise evde içilen sigaranın dumanından da çocuk öksürüyor olabilir. Bu nedenle bu konuya özen gösterilmeli ve evde sigara içmemeye dikkat etmek gerekmektedir. Çocuğunuza her şeyden önce bol su içirmeniz çok önemlidir. Bol su içen çocuk sadece öksürükten değil, birçok rahatsızlıktan kendini koruyabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*