OHSAS 18001 nedir ve neden verilir?

ohsas 18001, ohsas 18001 nedir, ohsas 18001 nasıl alınır

Günümüzde artan denetimler sayesinde iş sağlığı ve iş güvenliği konusu hak ettiği önemi kazanmıştır. Çalışanların işyerlerinde güvenliklerinin sağlanması işverenlerin birincil görevi haline gelmiştir. Yönetim sistemleri işyeri etkinliklerinin standartlar dahilinde olmasını sağlamaktadır. İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda da OHSAS 18001 standardı dünyaca kabul görmektedir. Yıllar boyunca süregelen deneyimler sayesinde oluşturulan bu standart işverenlere kolaylık sağlamaktadır.ohsas 18001, ohsas 18001 nedir, ohsas 18001 nasıl alınır

OHSAS 18001 iş sağlığı ve iş güvenliği sistemi sayesinde, işyerlerinde kaza, mahkemelik olay ve zaman kaybı azaltılmaktadır. Bu yönetim, işçilerin bulunduğu yerlerde olabilecek kazalara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır. Bu kazalar, makineler ve kullanılan malzemelerden kaynaklı olabilir. İşyerlerinde oluşabilecek kazalar ve çalışanların işyeri sebepli hastalıklarından korunmak için geliştirilmiş bir standardizasyondur. OHSAS 18001 standardı 1999 yılında oluşturulmuştur. Direkt olarak çalışanların sağlığını düşünen bu sistem son dönemde ülkemizde de zorunluluk halini almıştır. Kazalarla sonuçlanabilecek tehlikelere karşı önceden önlem almak ilke edinilmiştir. Bu sayede işçilerin daha güvenli bir şekilde çalışması amaçlanmaktadır. Bu sistem için öncelikle işyerinde risk analizi yapılmaktadır. Daha sonra çalışanlara gerekli olan eğitim ve bilgilendirme yapılmaktadır. Risk analizi sayesinde kişisel koruyucu ekipmanlar belirlenir ve nasıl kullanılacakları çalışanlara bildirilir. Yönetim sistemi sayesinde, çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, motivasyonları artar, hastalanmadan çalışıp süreklilik sağlamalarıyla iş kaybı durumu ortadan kalkar. Bunlar sayesinde iş verimi artar. İşçi sağlığı dışında, çalışma ortamı da yangın, patlama, makine arızaları gibi durumlardan kurtulur. Böylece verim üst seviyeye çıkacaktır. Bu yönetim sistemi belgesine sahip işyerleri rakipleri karşısında bir adım önde olacaktır. Uluslararası yasalara uyarak küreselleşme yolunda büyük bir adım atmış olacaklardır. Müşterilere karşı daha sorumlu bir imaj yaratılacaktır.

İş kazalarının işçilere ve işyerlerine büyük zararları vardır. Ancak her şeyden önemli olan insan sağlığıdır. Bunun için uzman ve deneyimli insanlar tarafından belirlenen standartlara uyulması çok önemlidir. OHSAH 18001 iş sağlığı ve iş güvenliği standardı bu ihtiyacı ve gerekliliği tam anlamıyla karşılamaktadır. İşverenlerin çalışanlarının daha güvenli ve huzurlu bir şekilde çalışmasını bu sayede verimin artmasını sağlaması açısından bu standardı ivedilikle uygulaması gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*