Öfke Kontrol Tedavisi Nasıl Yapılır?

öfke kontrol tedavisi, öfke kontrolü, öfke kontrolü nasıl yapılır

Öfke Kontrol Tedavisi, öfkeli ve bu öfkeden kurtulamayan kişilerde öfkeyi kontrol altına almak için kullanılan bir tedavidir. Öfke tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Öfkeli bir insan iletişim kurarken iletişimden kaçındığı için karşı tarafı dinlemekten kaçınır, incinir ve yargılayıcıdır. Bu bazen öfke sonucu karşı tarafa zarar verme gibi durumlarda görülür. Öfke kontrolü tedavisinin amacı kişinin öfkesini yatıştırmaktır. Bunun gerçekleşmesi için ilk adım öfkenin nedenini belirlemektir.öfke kontrol tedavisi, öfke kontrolü, öfke kontrolü nasıl yapılır

Öfke genellikle çözülmemiş problemler veya hatalar tarafından tetiklenir. Ama bilmelisiniz ki öfke hiçbir sorunu çözmez, bir hatayı düzeltmez. Sorunları çözmenin en iyi yolu, soruna odaklanmak ve çözümler hakkında düşünmektir. Çünkü insanlar sinirlendiklerinde düşünmeden hareket ederler veya konuşurlar. Bu çok yanlış bir davranış. Öfke sonucunda kişi hem kendisine hem de sevdiklerine zarar verebilir.

Öfke sorunu yaşayan kişiler mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Çünkü öfke her zaman kendi başımıza çözebileceğimiz bir problem değildir. Öfkesini kontrol edemeyen ve başkalarına zarar vermeye başlayan kişinin tedaviye ihtiyacı vardır. Öfke için farklı tedaviler vardır. Bu tekniklerden biri de nefesle gevşemedir. Sizi mutlu eden şeylerle ilgili düşüncelerle nefes almak öfkenizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Diğer bir yöntem ise bilişsel yapılandırma yöntemidir. Buradaki amaç, düşünme ve daha olumlu düşünme şeklinizi değiştirmektir. Öfke tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de problem çözmedir.

Bu sorun çözülerek öfke kontrol tedavisi uygulanacaktır. Bu teknikleri kullanmak öfkeyi engeller. Bu tekniklerin yanı sıra hobileri de etkinliklerinize dahil edebilirsiniz. Yoga, egzersiz yapmak, yürümek, egzersiz yapmak, koşmak, çizim yapmak, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, enstrüman çalmak, yemek pişirmek, oyun oynamak, hayvan bakımı, öfke terapisti tarafından önerilen ve bireyin evde yapabileceği aktivitelerdir. Öfke tedavisinde son çarenin ilaç olduğunu unutmayın.

Öfke belirtileri

 • Öfkenin en önemli belirtisi iletişimi engellemesidir.
 • Kızgın bir kişi kızgındır.
 • Öfke yaratan durumlarda susmak zorunda kalırsanız, öfkeyi saklamak ve kontrol altına almak öfkeye neden olabilir. Öfkeyi saklamaya çalışmak bir semptomdur.
 • Sizi sinirlendiren nedenlerle sosyal ve aile yaşantınız bozulabilir.
 • Öfkeli insanlar sabırsızdır.
 • Öfkelendiklerinde genellikle başkalarıyla tartışırlar.
 • Kızgın insanlar en küçüğünü bile kışkırtma eğilimindedir.
 • Öfkeyi tutamayan ses güçlenmeye başlar.
 • Endişeli ve depresif görünüyorlar.
 • Diğer bir belirti de öfkeyle fiziksel şiddetin ortaya çıkmasıdır.
 • Kızgın bir kişinin kalp atışı hızlanır.
 • Öfke sonucunda gerginlik oluşur.

Bunlar, öfkeli bir kişinin deneyimlediği ve yansıttığı belirtilerdir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*