Mustafa Kemal Atatürk’e Önerilen 13 Soyadı

mustafa kemale önerilen soyadları, atatürk soyadı nasıl ortaya çıktı

Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk soyadını almadan önce birçok soyad da önerilmiş ve en sonunda Atatürk soyadına karar verilmiştir. Bilindiği üzere soyadı kanunu 2 Ocak 1935’te yürürlüğe girmiştir. Bunun amacı kişilerin karışmasını engellemek ve aynı zamanda bey, paşa gibi üstünlük belirten sıfatların ortadan kalkmasıydı. İlk olarak da cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Paşa Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Atatürk soyadını almıştır. İşte Atatürk’ün Atatürk soyadını almadan önce önerilen diğer soyadları.mustafa kemale önerilen soyadları, atatürk soyadı nasıl ortaya çıktı

Etel ilk önerilen soyadı oldu. Büyük hükümdar Atilla’nın isminin orijinal okunuşuydu. Bir diğer önerilen soyad da Etelalp oldu ki bu soyadın anlamı da büyük kahraman anlamına geliyordu. Mustafa Kemal’in korkusuzluğunu ön plana çıkarmak için Korkut soyadı da önerilmiştir. Alp Arız’dan esinlenerek Arız soyadı da yine önerilen bir soyadı olmuştur.

Ulaş soyadı da bir Türk kahramanından esinlenirken Türk kahramanı Yağlıkçı oğlu Yazır’ın adı olan Yazır da önerilen bir diğer soyaddır. Emen soyadı da Türk kahramanı Ucen oğlu Emen Beg’den esinlenerek önerilmiştir. Güneş, ışık anlamına gelen Çoğaş da önerilen bir diğer soyaddır.

Yine Türk kahramanlarından biri olan Salır ismi soyad olarak önerilirken sağlam anlamına gelen Begit de önerilmiştir. Mustafa Kemal bilindiği üzere oldukça irfanlı bir kişiydi bu sebeple de Ergin soyadı da öneriken bir diğer soyad olmuştur. Yine Türk kahramanı Tokuş’un ismi önerilmiş son olarak da seçkin kimse olan Beşe soyadı önerilmiştir.

Önerilen soyadlarına bakıldığı vakit genel olarak geçmiş Türk kahramanlarının isimlerinden esinlenerek önerilen soyadlar olduğunu görüyoruz. Yine bazı bilgilere göre Mustafa Kemal’in Atatürk soyadından önce Öz soyadını kullandığı söylense de bunun resmi bir belgesi bulunmamaktadır. Atatürk soyadının bir diğer önemi bu soyadın sadece Mustafa Kemal tarafından kullanılıyor olmasıdır ve hep böyle kalacaktır. Ailesinden kişiler dahi Atatürk soyadını kullanmamıştır. Bunun sebebi olarak da ileride Atatürk soyadından geliyorum diye belli haklar iddia edecek olan kişilerin önüne geçmek istemesi olarak düşünülmektedir. Kız kardeşi Makbule’nin soyadı Atadan’dır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*