Midede Reflü

Midede Reflü

Mide hastalıkları arasında adını çok sık duyduğumuz bir isim olan reflü hastalığı, günümüz de giderek hızlanarak artış göstermektedir. Mide reflüsü belirtileri genellikle yanma hissiyle kendini gösterir. Reflü hastalığı her durumda belirti göstermez reflünün belirti göstermediği vakalarda oldukça fazladır. Hastalık vardır, ama kişi bunun farkında değildir. Midede reflü belirtilerinin bir diğeri de midedeki asitli içeriğin yemek borusuna çıkması ve yemek borusunu tahriş ederek rahatsızlık vermesidir.
Mide reflüsünün belirtileri genel anlamda bu iki rahatsızlıkla baş göstermektedir. Midenin asitli içeriği mideyi yakar, kendine bir yol bulup yemek borusuna çıkar ve hastaya tahriş ile beraber acı bir tatla rahatsızlık verir. Bu rahatsızlığın en önemli nedeni reflü hastasının midesinde asit salgısının fazlalığı ve mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın işlevini kaybetmesi sonucunda, asitli içeriğin yemek borusundan yukarı doğru çıkarak ağzımıza kadar gelebilmesidir.
Mide reflü belirtilerini inceledikten sonra gelelim hastalığın tedavi yöntemlerine. Reflü hastalığı bu hastalığa yakalananlar için çok can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Reflü hastaları tanı konulduktan sonra mutlak suretle yaşam düzenlerini değiştirirler. Yaşam düzeni değişikliği genellikle yeme alışkanlığındaki değişikliktir.
Reflü hastaları kendilerine uygulanan reflü diyeti ile hayatlarına yemeleri gereken yiyecekler sokarak, asla yememeleri gereken yiyecekleri çıkarırlar. Yediklerinde yaptıkları değişikliğin yanı sıra yeme alışkanlıklarında da değişiklik yaparlar. Uzmanlar reflü hastalarının yemeklerini sık sık fakat az öğünlerle yemelerini öneriyor ve öğün sürelerini uzun tutarak sindirime yardımcı olmaları gerektiğinin de altını çiziyorlar.
Reflü tedavi yöntemleri ise hastalığın hastada ki ilerleme seyrine göre değişiklik gösteriyor. Ama her durumda kişi reflü diyeti diye adlandırdığımız ve bir bitkisel tedaviye benzeyen yaşam şekli değişikliğini mutlaka uygulamak zorunda. Bunun yanı sıra hastaya ilk uygulanan tedavi ilaç tedavisidir. Ne yazık ki hastalığı kişide tamamen yok edemeyen ilaç tedavisi aylarca uygulanır. Asit içeriğini tamamen yok edebilen bir ilaç olmadığı için tedavi bırakıldıktan sonra tekrar canlanarak nüksetmesi, çok karşılaşılan bir durumdur.
Son olarak da genellikle mide fıtığı olduğu durumlarda hastaya uygulanan ve son çare olan cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ile hastanın mide ve yemek borusu arasında kapak görevi görmesi gereken ama reflü hastalarında gevşek ya da açık olduğu görülen bu kapağın tedavisidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*