Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Hareketsizlikler, aşırı stres ve yanlış beslenmenin sebep olduğu kilolar; önlem alınmadığı zaman sağlığı olumsuz bir biçimde etkiler. Günlük tempo içinde alınan kiloların farkında olunmaması veya farkında olunarak bu durumun önemsenmemesi ve düzeltmek için bir şey yapılmaması aşırı kilo problemi ile karşı karşıya kalır.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Aşırı kilo beraberinde öz güven eksikliği, hastalıklara yakalanma riskini getirir. Kilo vermek istenilir ancak egzersiz için fiziksel şartları veya zamanı ayarlayamadıkları için bu yöntemler de işe yaramaz. Diyet yapmak istense de kararlı olamayıp kilo veremezler. Bu sorunları yaşayan bireyler için mide küçültme ameliyatı bir çözüm niteliğinde olabilir.

 Bu sorunları yaşayan bireyler sağlıklarını tehdit eden aşırı kilolarından kurtulmak amacıyla mide küçültme ameliyatı için hekime başvurabilirler. Bu ameliyat midenin boyutunu geçici veya kalıcı olarak küçülten Bariatrik cerrahi operasyonların genel tanımıdır. Obezite cerrahisinin genel olarak amacı; kilo kaybı için sağlıklı gıda alımını sağlayarak besinlerin emilimini kısmaktır. Bu sebeple uygulanmakta olan birden fazla ameliyat yöntemi vardır.

 Sleeve Gastrektomi Nasıl Yapılır?

 Midenin yaklaşık olarak %80’inin kalıcı olarak kesilerek alınır ve kalan bölüm bağırsaklara bağlanarak gerçekleştirilen bu ameliyatın geri dönüşü yoktur. Laparospik yöntemle yapılan bir cerrahi operasyondur. Mide küçültme ameliyatı yapımı 1,3 cm kesiler açılarak ucunda kamera bulunan aletlerle gerçekleştirilir. Bu operasyonda midede açlık hormonu salgılayan bölüm tamamen alınır. Operasyon sonrası hastanın açlık hissi azalır ve midesi küçüldüğünden dolayı az gıda tüketerek hemen doyar.

 Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Bu yöntemde mide küçültme ameliyatı yapımı  yemek borusu ve midenin birleştiği kısıma silikon bir bant takılarak midenin iki ayrı bölüme ayrılması ile sağlanır. Midenin üst bölümündeki cep kısmı daha küçüktür ve böylelikle gıdaların tüketimi sırasında bu bölüm dolarak tokluk hissi çabuk bir şekilde hissedilir. Bu ameliyat geri dönüşü olmayan bir ameliyat değildir. Hasta dilediği zaman kelepçeyi çıkarttırabilir.

 Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

 Gıda emilimini kısıtlayan bu cerrahi yöntem en eski yöntemlerden biridir. Fazla karbonhidrat tüketerek sürekli yemek yeme ihtiyacı duyan hastalar için en iyi sonuç veren mide küçültme ameliyatıdır. Bu operasyonda midenin bir bölümü doğrudan ince bağırsağa bağlanarak midenin bir kısmı kullanım dışı bırakılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*