Mesena kanseri ve nedenleri nelerdir?

Mesane, böbreklerden süzülen idrarı depolayan ve kasılma ile vücuttan atılmasını sağlayan organımızdır. Mesanenin iç yüzeyi kendine özgü bir hücre tabakası ile kaplıdır. Mesane kanserlerinin yaklaşık% 90’ında bu özel hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalır ve sağlıklı dokuyu istila eder.

Genellikle 65 yaş üstü kişilerde; İdrarda ağrısız kanamayla sonuçlanan mesane kanseri için bilinen en önemli risk faktörü sigara içmektir. Erkeklerin mesane kanseri geliştirme olasılığı kadınlardan yaklaşık dört kat daha fazladır, ancak mesane kanseri olan kadınlar da erkeklerle aynı semptomlara sahiptir.

Mesane kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Yaş ve cinsiyet

50 yaş ve üstü erkeklerin mesane kanseri riski daha yüksektir.

Sigara içmek

Mesane kanseri için bilinen en büyük risk faktörüdür. Çalışmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre 2-6 kat daha yüksek mesane kanseri riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Mesleki faktörler

Bazı meslek gruplarında kullanılan veya maruz kalan organik kimyasallar ve boyalar gibi maddelerin mesane kanseri riskini artırdığı gösterilmiştir.

Kronik mesane iltihabı

Mesane kanseri görülme sıklığı, uzun süreli ve tekrarlayan mesane iltihabı olan kişilerde olduğu gibi, omurilik hastalığı gibi nedenlerle sürekli idrar sondası kullanmak zorunda kalan hastalarda da artmaktadır.

Kemoterapi

Diğer kanserleri tedavi etmek için kullanılan ve hücre yapısını değiştirerek işe yaradığı gösterilen belirli kemoterapi ilaçları mesane kanseri riski oluşturabilir.

Semptomlar

Mesane kanseri en sık idrarda ağrısız kanamayla kendini gösterir. Ancak bu kanama görünmeyecek kadar küçük, yani mikroskobik olabilir. Bazen başka nedenlerle yapılan idrar testinde bulunabilir.

Daha az yaygın olarak, idrar yaparken yanma gibi teşhis edilmemiş şikayetler de mesane kanseri ile ilişkilendirilebilir. Ancak idrar yaparken kanama ve yanma gibi şikayetler her zaman mesane kanseri belirtisi olmayabilir; Enfeksiyon veya adet kanaması gibi nedenlerden kaynaklanabilecek bu şikayetlerin teşhisi için sağlık kuruluşlarına gidebilirsiniz.

Mesane kanserinin diğer semptomları şunları içerir:

Yanma hissi, idrar yaparken ağrı

Yavaş, zayıf veya aralıklı idrara çıkma dahil olmak üzere idrara çıkma zorluğu.

Azalan idrar miktarı

Sık idrara çıkma

Kilo kaybı veya halsizlik

Mesane kaybı veya bağırsak kontrolü

İleri vakalarda kalçalarda, sırtta, kaburgalarda veya üst uyluklarda ağrı veya sertlik

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün.

Teşhis yöntemleri

Mesane kanserinden şüpheleniliyorsa, en sık kullanılan tanı yöntemi, tıbbi geçmişe ve doktorunuzun fizik muayenesine dayanan sistoskopidir. Sistoskopi sırasında ince, hafif bir aletle idrar yoluna girilerek mesanenin içi görüntülendiğinde gerekirse şüpheli dokudan da parça alabilirsiniz.

Ek olarak, olası kanser ve çevreleyen doku belirtilerini değerlendirmek için böbrekleri, üreteri ve karnın geri kalanını incelemek için görüntüleme teknikleri de kullanılır.

Kanserin mesane ile sınırlı olduğundan emin olmak için anestezi altında pelvik muayene ile mesaneye bir sistoskop yerleştirilir ve tüm üretra ve mesane değerlendirilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*