Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Oluyor?

meme kanseri, meme kanseri tedavisi, meme kanseri tedavisi yapımı

Meme kanseri tedavi aşamaları ameliyat, radyasyon tedavisi, kemoterapi, hormon tedavisi ve hedefe yönelik ilaçlardan oluşur. Hastalık alanında etkili olan tedaviye topikal tedavi denir. Bu grup radyasyon tedavisi ve ameliyatı içerir. Vücudun herhangi bir yerindeki kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlarla tedaviye sistemik tedavi denir. Bu grup kemoterapi, hormon tedavisi ve hedefe yönelik tedaviyi içerir. Hastalar hem sistemik hem de lokal tedavi gerektirebilir.meme kanseri, meme kanseri tedavisi, meme kanseri tedavisi yapımı

Meme kanseri ameliyatının amacı memedeki tümörü tamamen çıkarmak ve aksiller lenf bezlerinin durumunu belirlemek, ayrıca yayılmışsa bu lenf bezlerini çıkarmaktır. Alanında uzman olan genel cerrah, hastaya tedavi seçeneklerini açıklar ve onun görüşünü alarak bir tedavi planı oluşturur. Meme dokusunun neredeyse tamamını çıkaran bir ameliyat türüne maktektomi denir. Sadece kanserli dokuyu çıkaran bir ameliyat türü meme koruyucu cerrahidir. Meme koruyucu cerrahinin en önemli avantajı vücut bütünlüğünün bozulmamasıdır. İyi bir görüntü elde etmek meme büyüklüğü ile tümör arasındaki ilişkiye bağlıdır. Meme büyük ve tümör küçük ise daha iyi bir görüntü elde edilebilse de küçük meme ve büyük tümörlerde elde edilen sonuç tatmin edici olmayabilir. Bu gibi durumlarda, tümörün boyutunu küçültmek için ameliyattan önce kemoterapi verilebilir. Meme koruyucu cerrahi ile radyasyon tedavisi ve tüm memenin alınması arasında hasta sağkalımı açısından fark yoktur. Bununla birlikte, kalan meme dokusunda tümörün tekrarlama riski, tüm memenin alınmasından biraz daha yüksektir.

Kemoterapi, kanser hücrelerinin intravenöz veya oral ilaçlarla öldürülmesi anlamına gelir. Hormonların çalışmasını bozan, üretimini azaltan veya hormon salgılayan bezleri çalışmaz hale getiren ilaçların alınmasına hormon tedavisi denir. Kullanıldığında yalnızca tümör hücrelerini hedef alan ve yok eden ilaçlar (hedefe yönelik tedavi) günümüzde çok daha etkilidir. Meme kanseri tedavisinde belirli endikasyonlar için meme bölgesine radyasyon tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bu tedavi cerrahi tedaviyi tamamlamak, lokal ve bölgesel nüksü önlemek için kullanılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*