Lobüler Karsinoma İn Situ

Lobüler Karsinoma İn Situ ne demek, Lobüler Karsinoma İn Situ belirtisi, Lobüler Karsinoma İn Situ tedavisi

Memede lobüler içerisinde bulunan anormal hücreler lobüler karsinoma insitu olarak tanımlanmaktadır. Her iki memede kanser gelişme riskinin öncüsü olduğunu haber veren durumdur. Duktal Karsinoma İn Situ gibi Lobüler Karsinoma İn Situ da eğer evre 0 dayken fark edilip acilen tedavi edilmezse; kanser oluşma riski olan dokunun ilerlemesine ve yayılmasına sebebiyet vermektedir. bu nedenle evre 0 dayken müdahale etmek, kanser olmadan kişinin önlemlerini alması ve kanser olmaması anlamına gelmektedir.Lobüler Karsinoma İn Situ ne demek, Lobüler Karsinoma İn Situ belirtisi, Lobüler Karsinoma İn Situ tedavisi

Lobüler Karsinoma İn Situ süt kanallarında bulunan bezelerin içerisine yerleşmiş olan yapısı bozuk kanser riski taşıma ihtimali yüksek olan dokunun, bez ve kanal dışına taşmadan erken evrede fark edilmesi anlamına gelmektedir. Bu evre kanser aşaması olarak kabul edilmemektedir. Çünkü bu evre bulunan Lobüler Karsinoma İn Situ, ilerleyen kanserli yapı aşamasına dönüşmemektedir. Bu aşamadaki lezyonlar süt bezlerinin dış yüzeylerine çıkıp yayılma göstermezler. Kanser sayılmadıkları için kanserli dokunun gelişme riskinde rol oynayabilmektedirler. Bu nedenle düzenli kontrollerinin yapılası hususunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Memenin içerisinde, süt kanallarının içinde ve üzerinde içi süt ile dolmaya müsait yapıda sayısız miktarda hücre dokusu bulunmaktadır. Bu hücrelerin içerisinde ve bezlerin içinde giderek çoğalan yapısı bozuk hücreler üçüncü evreye geldiği takdirde Lobüler Karsinoma İn Situ olarak adlandırılmaktadır. Birinci aşamada yapısı bozuk hücrelerin sayısı artmaktadır. İkinci aşamada yapısı bozuk hücreler kendi özelliklerini kaybetmektedir. Üçüncü aşamada ise, yani Lobüler Karsinoma İn Situ aşamasında hücreler kanserli dokuya benzemeye başlamaktadırlar. Hücre çeperi sağlam gözükse de lobülün yapısında bulunması ve değişken yapısı sayesinde kendi içerisinde üçüncü aşamada fakat kanser evresinde; evre 0 da bulunmaktadır.

40 yaş üzeri kadınlarda görülmektedir. Bu yaş grubu mamografinin çekileceği yaş sınırında da bulunduğu için hastalar meme ultrasonundan çok mamografiye yönlendirilmektedir. Mamografi durumlarında bulgu saptanamayabilir. Biyopsi ile genellikle tesadüfi şekilde tanı konulmaktadır. İnce uçlu iğne biyopsisinden alınan sonuç patolojiye yönlendirildiğinde çıkan sonuca göre cerrahi operasyon ile alınmaktadır. Tanı konulan hastalarda meme kanseri gelişme riski yaşanmadan hemen tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir. Erken evre olduğu için iyileşme ve günlük hayat devam etme süresi oldukça kısadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*