Ldl Kolesterol Nedir

Kolesterol sorunu tüm dünya çapında en yaygın görülen hastalıklardan birisidir ve her ne kadar insanlar bu rahatsızlığı ciddiye almasa da ölümcül sağlık riskleri doğurmaktadır. Dünya genelinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin birinci nedeni kolesterol rahatsızlığıdır. Ülkemizde hakkında birçok bilinmeyen soru olan kolesterol, vücudun her yerini saran damarların tıkanmasına neden olduğundan en tehlikeli sorunlardan birisidir.
Ldl kolesterol nasıl düşürülür; internet ortamında kolesterol ile ilgili cevabı aranan soruların başında gelen bu soru, her geçen gün daha da fazla insan tarafından aranmaktadır. Ldl kolesterol nasıl düşürülür; kötü huylu kolesterol demek olan ldl kolesterol, kişinin beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek, muhakkak düzenli egzersiz yaparak ve alkol tüketimini büyük ölçüde sınırlandırarak düşebilen bir değerdir. Hekimler kalp ve damar hastalığı geçirmemiş kişilerin tedavisinde; ldl kolesterol nasıl düşürülür sorunu soran hastalara, ilaç tedavisi uygulamadan öncelikle 3 aylık kolesterol diyeti ve egzersiz ile tedavi etmeye çalışmaktadır. Öncelikli tercih kişinin kendi çabası ile ilaç kullanmadan ldl kolesterol nasıl düşürülür sorusunun cevabını bulmaya çalışmasıdır. Böylece ldl kolesterol değerleri düşen hastanın, sağlık riski de azalmış olacaktır. Trigliserit nedir; vücuda alınan yağların depolanma biçimidir ve ihtiyaç olduğunda parçalanarak vücudun gerekli olan yerlerinde kullanılması sağlanır.
Total kolesterol nedir; iyi huylu kolesterol yani hdl ve kötü huylu kolesterol yani ldl değerlerinin toplam oranıdır. Bir bireyin sağlıklı kabul edilebilmesi için total kolesterol değerinin 200 ve altında olması gerekmektedir. Düşük kolesterol nedir; kolesterol değerlerinden iyi huylu olarak adlandırılan hdl lipoproteininin düşük olması durumudur. Ldl lipoprotein vücutta damar açıcı işlevde bulunduğundan, bu değerin düşük olması damar tıkanıklığı ihtimalinin artış göstermesi demektir ve bu da kötü bir durumdur. Sağlıklı bir bireyin hdl kolesterol değeri 40′ın üzerinde olmalıdır.
Hdl kolesterol nedir; ldl yani kötü huylu kolesterol tam aksi şeklinde çalışan ve damar duvarlarında biriken kolesterolün damarı tıkamaması için taşınmasını sağlayan bir lipoproteindir. Vldl kolesterol nedir; önemi yeni yeni anlaşılan bu yapı, ldl lipoproteinlerin bir alt yapısıdır ve damar tıkanıklığı en çok etkileyen protein birimidir. Ölçümde değeri 5′in altında olmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*