Kredi Borcu Sebebi ile Kara Listeye Girmek

kredi kartı borcu, kara listeye girmek, kara liste ne demek

Kara listeye girmek kredi kartı kullanan kişilerin en son isteyeceği unsurlardan bir tanesidir. Çünkü kara listeye giren kişiler 5 yıl boyunca herhangi bir şekilde kredi kartı talebinde bulunamaz ve kredi çekemez. Bilindiği üzere banka müşterilerinin her birinin bir kredi puanı bulunmaktadır. İşte kara liste bu puanlar arasında en düşüğü olarak karşımıza çıkar. Bir kişinin kara listeye düşmesi için kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödememiş olması gerekir.kredi kartı borcu, kara listeye girmek, kara liste ne demek

Öncelikle bankanızın kredi kartı borcunun son ödeme tarihinde ödemediğiniz takdirde bankanın müşteri hizmetleri sizi arayıp bu konuda bilgilendirecektir. Bunun sonucunda eğer ödememeye devam ederseniz belirli periyotlarda arayıp ödeme yapmanız gerektiği aksi takdirde yasal işlemlerin başlayacağı bilgisi verilecektir. Tabii ki bunların neticesinde kredi borcunuzu ödemediğiniz her an kredi puanınız da düşecektir. En sonunda kredi kartı borcunuz 90 gün boyunca ödenmezse bankanın görevlendirmiş olduğu avukat size dava açacaktır. Bu dava açıldığı tarihten itibaren kara listeye girmiş olacaksınız. Bu kara liste sadece borçlu olduğunuz banka değil tüm bankalar için geçerli bir durumdur çünkü bizzat Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş olursunuz.

Kara Listeden Çıkmak

Kara listeden çıkmak oldukça zor bir durumdur. Bu sebeple eğer kredi kartınızın borcu varsa bunun en azından asgari tutarını ödemeniz gerekir. Aksi takdirde kara listeden çıkmanın normal süresi 5 yıldır. Tabii ki bunun için de kredi kartının borçlarını ödemek gerekir. Yani bir kişi kara listeye girdiği vakit maalesef 5 sene beklemesi gerekir. Bu süre sonunda da kişi durumunu sorgulayıp kara listeden çıkıp çıkmadığına bakabilir.

Fakat kara listeye girdikten sonra borçlarını düzenli olarak ödemeye başlayan kişiler bu durumda genel merkeze bir dilekçe yazabilir. Bu dilekçede artık borçlarını düzenli bir şekilde ödediğini ve bu sebeple de kara listeden çıkmak istediğini belirtebilir. Tabii ki bu kesin bir yol olmasa da bir ihtimal bu yöntemle 5 yıl beklemek zorunda kalmazsınız. Bazı zamanlarda devlet de bu tür olaylar için af çıkarmaktadır bunları da takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*