Kış Lastiğinin Önemi Nedir?

Kış lastiğinin önemi nedir, neden kış lastiği kullanılmalı, kış lastiği nedir

Kış aylarının gelmesi ile birlikte lastik satışlarındaki artışlar yükselmeye başladı. Kış lastiği satışlarının yükseldiği şu günlerde bilmeyenler için kış lastiğinin önemini vurgulamak üzere bu yazımızı kaleme alıyoruz. Umuyoruz ki sizler de kış lastiğinin önemini kavrar ve hem kendi can sağlığınız hem de diğer kişilerin can sağlığı için kış lastiğine gereken değeri gösterirsiniz. Kış lastiği nedir ve neden kullanılmalıdır, soruları ile yazımıza başlayalım.Kış lastiğinin önemi nedir, neden kış lastiği kullanılmalı, kış lastiği nedir

Kış lastiği kış mevsimi için özel dizayn edilmiş bir tür oto lastiğidir. Bu lastiğin en önemli özelliği kış aylarında meydana gelen buzlanma, yapış vb. gibi durumlarda aracın yola daha sağlam tutunmasını sağlamasıdır. Islak bir yolda giderken aniden fren yapıldığında normal lastikli bir araç yoldan çıkabiliyorken kış lastiği bulunan aracın yoldan çıkma riski çok daha aza inmektedir. Bu ve benzeri birçok farklı örnek verilebilir. Bir diğer örnek olarak ise yol tutuşunu verebiliriz. Viraj dönerken veya öndeki aracı sollarken yapılan manevralarda aracın yola tutunması çok önemlidir. Kış aylarında meydana gelen buzlanma ve ıslanma sonucunda lastiklerin kayganlığı artar, bu da aracın kaymasına şeritten çıkmasına yol açar. İşte kış lastiği takılı bir araç viraj dönerken veya solama yaparken yola daha iyi tutunacağı için yoldan çıkma, şeritten çıkma veya kayma gibi sorunlar ortaya pek çıkmaz.

Kış Lastiği takmak bir trafik zorunluluğudur. Çevirme yapan trafik polisleri aracınızda kış lastiği takılı olmadığını görürlerse ceza kesmektedirler. Bu sebepten dolayı kışa girerken aracınıza 4 adet kış lastiği almalı ve taktırmalısınız. 4 Adet kış lastiğinin maliyeti 1000-2000 lira arasındadır. Bu kadar uygun fiyatlı olan bu lastikleri taktırmazsanız zaten trafik polisi tarafından aşağı yukarı bu kadar cezaya çarptırılırsınız. Hem trafikte güvenli bir şekilde yol alabilmek hem de trafik polisinden ceza yememek için siz de kış lastiği taktırın.

Bir oto lastikçiye gittiğinizde lastiklerinizin değiştirilmesi en fazla 1 saat sürecektir. Otomatik makineler ile jantınıza zarar verilmeden dakikalar içinde yeni lastikleriniz ayarlanır ve yerine takılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*