Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

jinekomasti nedir, jinekomasti ameliyatı, jinekomastinin nedenleri

Jinekomasti ameliyatı olmadan önce varsa kullandığınız ilaçları mutlaka söyleyin. Aspirin ve eş değer ilaçlar, ameliyat sırasında kanamaya yol açabileceği için ameliyattan önceki hafta boyunca kullanılmaması gerekir. Sigara yara iyileşmesini zorlaştırır. Bu nedenle jinekomasti ameliyatı öncesi ve ameliyat sonrası mümkünse içmeyin. Ameliyattan önce 6 saat hiçbir şey yiyip içmeden aç kalmak gerekir. Laboratuar, kan tahlilleri ve genel sağlık kontrolü için gereken testlerin yapılması, anestezi doktoru tarafından muayene olmanız için ameliyattan birkaç saat önce önce hastanede olmanız gerekir.jinekomasti nedir, jinekomasti ameliyatı, jinekomastinin nedenleri

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı olacağınız gün hastaneye geldiğinizde odanıza yerleşirsiniz. Genel sağlık kontrolünden geçmeniz için kan tahlilleri yapılır. Jinekomastinin büyüklük derecesinde göre anestezi tercihi değişebilir. Küçük çaplı jinekomasti olguları lokal anestezi altında yapılabilirken, geniş çaplı jinekomastilerde genel anestezi gerekebilir. Genel anestezi altında yapılacaksa, kan tahlillerinin sonuçları çıktığında anestezi doktoru tarafından kontrolden geçersiniz. Herhangi problem yoksa ameliyata alınırsınız. Jinekomasti ameliyatı süresi uygulanacak olan tekniğe göre 1 ile 2 saat arasında değişir.

Ameliyat bitiminden yaklaşık yarım saat sonra odanıza alınırsınız. Birkaç ssat içinde ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. Yine birkaç saat sonra sıvı gıdalarla açlığınızı da bastırabilirsiniz. Göğüslerinizi ameliyatın ardından bandajlar ile sarılı olarak görürsünüz. Kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde evinize dönebilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılmışsa ameliyat sonrası 1-2 saat istirahat ettikten sonra evinize gidebilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyattan sonra çok fazla ağrı sızı olmayacak. Ağrı sıkıntınız olmayacağı için iyileşme dönemini rahat ve ayakta geçireceksiniz. İyileşme döneminde her işinizi görebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz andan itibaren iş hayatına da dönebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan yedi gün sonra yapılacak kontrolde yaralarınızın durumuna bakılır. Herhangi bir problem olup olmadığı gözden geçirilir. Ben jinekomasti ameliyatını kendiliğinden eriyebilen gizli iç dikişlerle yapıyorum. Deri üzerinde dikiş olmuyor. İç dikişler 10-15 gün içinde kendi kendine eriyeceği için dikişleri aldırma derdi olmayacak. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra birkaç 10-15 gün içinde yaralarınız iyileştiğinde denize girebilirsiniz.

Ameliyat sırasında meme bezleri kesilerek çıkarılmışsa göğüs bölgesine birkaç gün süreyle baskılı bandaj uygulanmasında yarar vardır, liposuction uygulanmışsa göğüs bölgesini saran bir korse 1 ay süreyle kullanmak gerek. Liposuction uygulaması yapılmışsa göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlikler olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve yaklaşık 2 ay içinde yeni göğüs şekli belirmiş olur. Ameliyatın etkisi kalıcıdır. Jinekomasti ameliyatı oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir, göğüs estetiği görüntüsünü düzelterek, kendinize olan güveninizi arttırır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*