İŞ YERİNDE MUTLU OLMANIN FORMÜLÜ

iş yerinde mutlu olma, iş yerinde nasıl mutlu olunur, iş hayatında mutluluk

Yaşantımızın büyük bir bölümünü iş yerinde geçiriyoruz. Akşamları ve ya hafta sonu ailemizle beraber geçirdiğimiz vakitten daha fazla zamanımız işyerinde ve iş arkadaşlarımız ile geçiyor. Bu sebeple iş yaşantısında mutlu ve huzurlu olabilmek çok önemlidir. İş yerinde mutlu ve huzurlu olmanın birtakım kuralları var. Makalemizde iş hayatınızdaki mutluluk ve huzuru arttırmanın formüllerine yer vereceğiz.iş yerinde mutlu olma, iş yerinde nasıl mutlu olunur, iş hayatında mutluluk

Güne zinde başlamak

Sabahları uyandığınız zaman en azından 10 dakika meditasyon ve nefes egzersizleri ile güne başlamanız motivasyonunuzu arttıracaktır. Mutlu ve huzurlu olabilmek için ilk adımınız güne bu şekilde başlamak olabilir. Çoğumuz kahvaltıyı iş yerine saklıyor ve kahvaltıyı geçiştiriyoruz. Oysa daha erken uyanarak, evimizde geniş kahvaltı yapmak günü daha huzurlu ve mutlu geçirmemizi sağlayabilir. Attığımız her adıma şükretmeliyiz. Her gün uyandığımızda güne gözlerimizi açabildiğimize, gidecek bir işimiz olduğuna, işten dönebileceğimiz bir evimiz olduğuna şükretmeliyiz. Genellikle iş yerinde geçirdiğimiz zamanları yok sayar, akşamları ve hafta sonu geçirdiğimiz zamanların kendimize ait olduğunu varsayarız. Oysa iş yerindeki zamanlarda bize aittir. Bu ayrımı yapmamak, iş yerinde daha mutlu olmaya neden olabilir. Öğle yemeklerini ofisin içerisinde yememeye özen gösterin. Eğer aynı binada bulunan bir yemekhaneniz mevcut ise, yemeklerden sonra açık havada yürüyüşler yaparak ve nefes alarak huzurlu olabilirsiniz.

Motivasyonu arttırma

İş yerlerinde çay molaları çok önemlidir. Siz de bu alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin. Çay molalarınız biz düzene otursun. Çay içerken işle ilgilenmeyin. Çayınızı için ve başka şeyler düşünmeye gayret edin. İş yerinizde sizi huzursuz eden ve moralinizi bozacak bir şeyler olduğunda konuşmaktan kaçının. Sinir ile konuşmak yerine derin nefesler alın ve mümkünse hava alın. Unutmayın ağzınızdan çıkacak her kötü söz sizi daha huzursuz bir ortamda çalışmak durumunda bırakabilir. İş yerinizde ne yaşarsanız yaşayın eve giderken tüm olumsuzlukları üzerinizden atın. Evinize vardığınızda direk ev işleri ile uğraşmayın. Kendinize az da olsa zaman ayırın ve o zamanı güzel değerlendirin. Uykuya dalmadan önce o gün başınıza gelen olumlu şeyleri düşünün. Olumsuz düşüncelere ait her durumu kafanızdan atın ki bir sonra ki güne yeni umutlar ile başlayabilmeniz kolaylaşır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*