İnternet Sitesi Kurulumu Yapma

internet sitesi kurma, internet sitesi kurulumu, internet sitesi nasıl kurulur

Online dünyanın önem kazanması ile birlikte internetin önemi her geçen gün daha da anlaşılır oldu. Artık işletmeler kendilerini tanıtmak için veya  ürün ile hizmetlerini satmak için online dünyanın kapılarını aralıyor. E-ticaret sitesi ile ürün ve hizmet satmanın yanı sıra internetin gücü bir kişi veya firmayı tanıtmak adına kullanılabilmektedir. Peki, internet sitesi kurulumu yapmak için neler gereklidir?

Domain Olmazsa Olmaz

Bir internet sitesinin açılabilmesi için öncelikle domain dediğimiz site isminin satın alınması gerekir. Www.abc.com bir domain ismidir. Bu ismin uzantısı .com/.net/.org vb. olabilir. Kişisel bir site açıyorsanız veya e-ticaret sitesi açacaksanız tavsiyem .com domaini kullanmanızdır. Tabii bu sadece kişisel bir tavsiyedir.internet sitesi kurma, internet sitesi kurulumu, internet sitesi nasıl kurulur

Hosting Satın Almanız Gerekir

İnternet sitesinin birçok dosyası bulunur. Tema dosyaları, resimleriniz, belgeleriniz vb. bu dosyalardan sadece birkaçıdır. İşte tüm bu dosyalarınızın barındırılması için bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyacınız olan alana da hosting denilmektedir. Aylık veya yıllık ödemeli olacak şekilde bu hizmeti yerli ve yabancı birçok hosting sağlayıcı firmadan satın alabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı veya Teması Gerekir

Bir internet sitesinin görünümü çok önemlidir. Tabii görünümün yanı sıra kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmaları da bir diğer durumdur. Kullanıcılarınızın aradıklarına kolayca ulaşabilmeleri için bir internet sitesi tasarımına ihtiyacınız vardır. Eğer yeteri kadar bilginiz var ise kendi temanızı tasarlayabilirsiniz. Ancak yeteri kadar bilginiz yok ise tasarımcıların tasarladıkları ve kullanıma sundukları hazır tasarımlardan da faydalanabilirsiniz. Bu tasarımlar ücretsiz olabileceği gibi elbette ücretli de olabilirler. Daha profesyonel ve işlevsel siteler kurabilmeniz için benim şahsi tavsiyem ücretli tasarımlar kullanmanızdır.

Unutmayın…

İnternet sitenizi tasarlarken mutlaka kullanıcılarınızı göz önünde bulundurun. Kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabileceği ve göze hoş gelen işlevsel bir site tasarlamanız başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kendinizi kullanıcıların yerine koymalı ve buna odaklanarak sitelerinizi oluşturabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurma girişiminiz varsa bu biraz daha zorlayıcı olabilecektir. Ama telaş etmenize hiç gerek yok çünkü piyasadan uygun fiyata bu işinizi görebilecek bir web tasarım uzmanı bulabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*