İnsülin Saklama Koşulları

İnsülin saklama koşulları;

İnsülin kuvvetli direkt ışık veya ısıya maruz kalmamalıdır.
İnsülin oda sıcaklığında 4 hafta süreyle kullanılabilir (25-30 dereceyi aşmamalı)
35 derece üzerinde çok hızlı inaktive olur.Bu nedenle Tatillerde soğutulmuş termoslarla taşınmalıdır.
Son kullanma tarihi kontrol edilmelidir .
Yedek insülin ler buzdolabında 4-8 derecede saklanmalıdır.

insülin İğnesi uygulaması;

Hiçbir enjeksiyon keyifli değildir.Okul çağı çocuklarının çoğu kendi kendilerine enjeksiyon u çabuk öğrenirler.Çocuklara enjeksiyon öğretilirken oyuncaklar üzerinde gösterilebilir, daha sonra bir yetişkin üzerinde gösterilebilir.Eğer anne ve baba kendileri enjeksiyon korkusunu aşarlarsa, çocuğun da güveni artar.

Enjeksiyon alanında sinir uçları varsa işlem ağrılı olur.,bazı alanlar daha az ağrılıdır.Ancak aynı yerler sürekli kullanılırsa, o bölgede ufak şişlikler gelişir (lipohipertrofi) , buralarda insülin daha yavaş emilir.
Enjeksiyon, hafifçe kaldırılmış cilde 45 derece açıyla yapılır (8mm iğneler)
5-6 mm iğneler kullanılıyorsa dik olarakta yapılabilir.
İnsülin adale içine değil , cilt altı yağ dokusuna yapılmalıdır.
Kalçalarda kalın yağ tabası olduğundan cildi kaldırmadan dik olarak enjeksiyon yapılabilir.
Adaleye yapılan enjeksiyon larda insülin emilimi hızlıdır.
İnsülin in etkisinin hızlı olması istendiğinde cilt altı yağ dokusu az olan bölgeler seçilir.Karın bölgesine yapılan enjeksiyon lar kalçaya göre daha hızlı emilir ve daha hızlı etkili olur.

Enjeksiyon öncesi havayı almak için 1 ü boşluğa sıkılır, cilt baş parmak ve işaret parmağıyla kaldırılır,45 derece açıyla enjeksiyon yapılır, yavaşça 10’ a kadar sayılır, iğne çekilerek işlem sonlandırılır.İşlem öncesi saha dezenfeksiyonu şart değildir, el yıkama yeterlidir
Enjeksiyon larda insülin kalemleri pratiktir.İçindeki hazır kartuşuyla ilaç taşınması ve saklanması daha kolaydır, tek dezavantajı değişik insülin leri karıştıramazsınız.

Genel olarak enjeksiyon da (öğün öncesi) hızlı etkililer için karın-bel bölgesi , uzun etkililer içinse kalça-kol tercih edilir. Küçük çocuklarda karın bölgesinde fazla yer olmadığından hızlı etkili insülin ler için kalça önerilir.

İnsülin iğnesi ne bağlı sorunlar

İğne uygulanırken yapılan yerde sinir uçları varsa ağrı olabilir.Bu durumda yer değişikliği yapılır. Aynı iğne uçları birden fazla kullanıldığında da sorun yaratabilir.
İnsülin yaklaşık 4-5 sn de uygulanmalı ve sonra yavaşça 10’a kadar sayılıp beklenmeli , böylece iğne ucunda kalıntı doz riski azalır.
İnsülin e bağlı alerjik reaksiyonda , uygulama yerinde kaşıntı hissi ve kızarma olur,bu durumda antihistaminikli ilaçlar kullanılabilir.

İğne yapılan yerlerde zamanla küçük şişlikler (mercimek kadar) oluşur, bunlara lipohipertrofi denir, insülin in etkisiyle oluşan bölgesel yağ doku kitleleridir.Özellikle hep aynı yere yapılan iğne lerden sonra olur, bu nedenle dönüşümlü olarak iğne yerleri değiştirilir.Tekrar kullanılan iğne uçları (her bir iğne ucu tek sefer kullanılmalı-maliyet artar ama ne yazıkki gerekli) hem ağrıyı hem de bu şişliklerin oluşma ihtimalini arttırır.Bu yüzden insülin emilimi düşebilir , beklenmedik sonuçlar olabilir.Bu alanların düzelmesi için birkaç hafta beklemek gerekebilir, o sürede dönüşümlü olarak farklı yerlere iğne uygulaması gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*