Hiperaktive Tedavi Süresi

hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

 Dikkat eksikliği olan kişinin tedavisine başlamadan, önce işinin uzmanı olan doktor ile ayrıntılı özgeçmişi ve aile yaşantısı, ailenin detayları olan bilgiler alınmalı, gerek duyulursa tetkikler de yaptırılarak hazır olmalıdır. Hiperaktive için kullanılan ilaçlar tedavisinde mutlaka bir çocuk psikiyatrisi ya da ergen psikiyatristi tavsiyesinde olmalı ve ilaç kullanıldığı sürece doktor tarafından takip edilmeli. Tedavi başladıktan sonra görüşmeler devam ederken ortaya süreyle ilgili çıkacak durum için hiperaktive tedavisi ne kadar sürer bu konu hakkında uzmana sorulabilir. Dikkat eksikliği ise devamı olacaktır kişinin ergenlik dönemi ile azarak kaybolacaktır. Tedavinin ne kadar süreceği çocuğun durumuna göre netleşir. Bu her çocuk için farklı olacaktır. hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Tedavisi Süresi Kişiden Kişiye Göre Değişebilir
Anne-baba veya çocuk için merak edilen ise hiperaktive tedavisi ne kadar sürer   bu sorunun cevabı kişiden kişiye ilaç kullanımına doktorun tavsiyelerine ne kadar uyulduğuna bağlı olarak değişkenlik gösteren süreçtir. Hiperaktive eksikliği ve bozukluğunda ise tedavisinin süresi, hastalığın durumuna, şiddetine göre ve kişiden kişiye göre değişmektedir. İlaçlarla birlikte eski hareketlilik yaş ilerledikçe azalma görülebilir.

Her ilacın vücudumuza faydası olduğu gibi zararları var olması nedeniyle bu tedavide kullanılacak ilaçların da yan etkileri olup iştahsızlık, halsizlik, uykusuzluk, nadir de olsa deride döküntü, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi durumlar görülse de vücudun ilaca alışmasıyla. 1ve ya -2 hafta içinde azalarak kaybolacaktır. Halkın yaygın tanımlamanın aksine hiperaktivite bir öğrenme sorunu değil, öğrenmeyi bozan bir davranış sorunudur. Dikkat süreleri çok kısa olan bu çocuklar, düşünmeden davranabilir ve hareketli bir tutum sergileyebilir. Bu durum sadece aile içinde değil okul ve başka sosyal çevrelerde de rahatsız edici bir hal alabilir. Ancak birçok kişinin atladığı bir nokta vardır ki o da, hiperaktif çocuklar bu durumun farkındadırlar. Fakat farkındalıkları çözüm getirmez. Onlara eşlik eden ebeveynlerin bunu bilerek sevgiyle yaklaşmaları ve destek vermeleri atılacak ilk ve en önemli adımdır. Hiperaktivite tedavisinin gerekliliği, yaşanan sorunların boyutuna göre ivedilik gerektirebilir. Sonuçta bir davranış bozukluğu olan bu durum düzeltilebilir, tedavi edilebilir bir niteliktedir. Bu noktada aile, öğretmenler ve doktorlar iş birliği içinde olmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*