Herkesin yaptığı diyet hataları

Son yıllarda hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmenin kaçınılmaz olarak bize getirdiği gereksiz kilolar ve yağlanmaların yegâne çözümü diyet ile birlikte yapılan düzenli spordur. Diyet ve düzenli sporu hayatımıza uygularsa kısa sürede etkili şekilde kilo verip vücudumuzun yağ oranını istediğimiz seviyeye düşürebilir, vücudumuzun daha fit ve çekici bir görünüme sahip olmasına imkân tanıyabiliriz. Bunun için herkes bilinçli ya da bilinçsiz olarak diyet ve spor yapma uğraşında fakat bu uğraş içerisinde yapılan bazı hatalar kilo vermek bir kenara dursun daha da kilo almaya neden olacak sonuçlar doğurabilir.yaygın diyet hataları, herkesin yaptığı diyet hataları nelerdir, diyet yapılırken yapılan yanlışlar

En yaygın yanlışlar

Diyet yapan insanların yaptığı en yaygın hata aç kalmak için öğün atlamaktır. Öğün atlanıldığı zaman hem bir sonraki öğünde planlanandan daha fazla yemek yemek söz konusu olur hem de vücut metabolizması besin takviyesi olmadığı için daha yavaş çalışmaya başlar. Özellikle protein ağırlıklı beslenilmesi gereken kahvaltıların ihmal edilmesi durumunda vücudun buna tepki olarak kilosunu koruma çabasına girişmesi kaçınılmazdır.

Yapılan bir diğer yanlış ise az uyumak ve az su tüketmektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu 6-8 saatlik uyku süresince belirli evrelerde yağ yaktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yağ yakma evrelerinde uyunmadığı takdirde vücudun metabolizmasının bozulduğu ve kilo almanın hızlandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte vücudun susuz kalması da yine aynı şekilde vücudun metabolizmasını bozacak ve özellikle toksinleri ve ödemleri atma konusunda yetersiz kalmasına neden olacaktır.

Lif tüketimi çok önemli

Bağırsakların ve sindirim sisteminin en önemli dostu olan lifli gıdaların tüketimi diyetlerin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Özellikle bazı baklagillerde ve tahıl ürünlerinde yoğun şekilde bulunan lifler sayesinde vücudun sindirim sistemi hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde çalışır. Kilo vermenizi hızlandıracak bu durumu oluşturmak için her gün lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Son olarak yapılan en büyük hata tek başına egzersizin ya da tek başına diyetin yeterli olacağına duyulan inançtır. Etkili ve uzun süreli bir sonuç almak istiyorsanız diyetinizi spor ile desteklemeli ve bunu alışkanlık haline getirerek verdiğiniz kilolardan uzun bir süreliğine kurtulmalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*