Helal Gıda Şirketlerinde Sertifikanın Önemi

helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Helal kavramı Müslümanlar için çok önemlidir. Hayatlarının her aşamasında helal kavramına uygun hareket etmek isterler. Bu istek tüketilen gıdalar için de böyledir. İslami şartlara uygunluk taşımayan yiyecekleri tüketmek istemezler. Bu konuda çok hassas davranmaktadırlar. Özellikle günümüzde daha bilinçli bir tüketici olunması, şirketler için helal kavramını çok daha önemli hale getirmektedir. Bu sebeple helal gıda şirketlerinde sertifikanın önemi çok büyüktür.helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Günümüz teknolojisi ve ilerleyen bilim sayesinde artık gıdaların İslami şartlara uygunluk taşıyıp taşımadığı çok rahat bir şekilde anlaşılabilmektedir. Gıdanın tek başına helal olması yetmez. İçine ilave edilen maddelerin, gıdanın işlenişinin, hayvansal gıdalarda yapılan hayvan kesiminin ve bunlara benzer pek çok detayın da helallik kavramına uygun olması gerekmektedir. Kişiler alışveriş yaparken tüm bu detayları inceleyemezler. Her gıda için analiz yapamazlar. Bu sebeple şirketler helal gıda sattıklarını belgelendirirlerse, tüketiciler güvenle alışveriş yapabilirler. Bu sayede işletme her zaman yeni müşteri kazanabilmekte ve mevcut müşterilerini de koruyabilmektedir. Çünkü bu belge gerekli şartlar sağlandıktan ve gerekli analizler yapıldıktan sonra verilmektedir. Bu sebeple müşteriler için çok önemli bir güven dayanağıdır.

Şirketin ticari kaygı taşımak yerine İslami koşullara uygun davrandığını gösteren şey, sahip oldukları belgelerdir. Para hırsı, ticari kaygı ya da daha fazla kazanma arzusu nedeniyle İslami koşulları hiçe saymadıklarını gösterir. Bu büyük bir dayanaktır. Bu dayanağa sahip olabilmek müşteri kazancı ve devamlılığı sağlamaktadır. Bu noktada helal gıda şirketlerinde sertifikanın önemi çok büyüktür. Şirketlere müşteri, bağlılık ve saygınlık kazandırmaktadır. Tabi ki devam eden süreçte iyi bir ticaret sağlamaktadır. Hem alıcının hem satıcının kazandığı mükemmel bir denge sağlanmış olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*