Hamilelikte Nefes Alma Problemi

hamilelikte nefes alamama, hamilelik ve nefes sorunları

Hamile bayanların büyük bir bölümünde gebeliğin özellikle ortalarına doğru yavaştan nefes alıp verme zorluğu görülmeye başlar. Gebelik döneminde, rahim düzenli olarak genişleyerek her geçen gün diyafram kaslarına daha fazla basınç uygulamaktadır. Bu meydana gelen basınca paralel olarak akciğerlerimizin bulunduğu kafeste sıkışma ve ciğerlerin genişlemesini engelleme durumları meydana gelmektedir. Bu durum genellikle karşılaşıldığı için hamilelikte normal karşılanmakta ve anne adayının nefes alamadığı anlamına gelmemektedir.hamilelikte nefes alamama, hamilelik ve nefes sorunları

Çoğunlukla hamileliğin ikinci dönemine doğru başlayan nefes alma verme problemleri hemen hemen bütün hamile bayanların zaman zaman karşılaştığı bir durumdur. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi de hormonlardır. Hamilelikte hormon seviyelerindeki dengesizlik, vücuttaki tüm kılcal damarlar ve kas gruplarında görüldüğü gibi, solunum sisteminde bulunan ve nefes alıp verme görevine yardımcı olan kılcal damarları da etkilemektedir. Bunun dışında akciğer ve bronşlarda bulunan kasları gevşetmektedir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında bebeğin leğen kemiğine oturmasıyla birlikte kişide görülen nefes alma güçlüğü kendiliğinden geçer. Nefes darlığı veya her aktiviteden sonra hemen nefes nefes kalma durumları hamilelik döneminde normaldir ve en ufak bir fiziksel aktiviteden sonra meydana gelebilmektedir. En basidinden bakkaldan birşey almaya çıkmak ve beş dakika sonra eve geldiğinizde nefes nefese olmanız bu duruma bir örnektir. Bu tür nefes tıkanıklıkları tamamen normaldir ve ne sizin ne de bebeğinizin sağlığına bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Fakat nefes alma problemi, günlük yaşantınızı etkileyecek kadar ileri seviyedeyse mutlaka bunun altında yatan başka hastalıkların göstergesi olup olmadığı uzman hekim tarafından yapılacak bir takım testlerle birlikte araştırılmalıdır. Hızlı nefes alıp verirken göğüste iğne batması hissi ve nabız seviyesinin artması gibi durumlarda hemen doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunun dışında nefes tıkanıklığı durumu, nefes alıp verirken dudaklarda ve özellikle el parmaklarının uçlarında meydana gelen morarma, baş ağrısı, göğüs kafesinde sıkışma gibi durumlar görüldüğünde de mutlaka doktorunuza danışınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*