Hafıza Güçlendirme Teknikleri

hafıza güçlendirme, hafıza güçlendirme tekniği, hafıza nasıl güçlenir

Birçok kişi hayatının belli dönemlerinde hafızalarının nasıl güçlü olabileceği konusunda kafa yorarlar. Bunun için çok basit yöntemler bulunmaktadır. Hafızanızın daha da güçlü olması için yapmanız gereken bazı yöntemleri inceleyelim.

Klasik Müzik

Klasik müzik dinlemenin hafızaya iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebeple Mozart gibi birçok klasik müzik sanatçısının şarkılarını günün belirli bölümlerinde dinleyebilirsiniz. Hafızayı güçlendireceği gibi aynı zamanda rahatlama hissi de oluşturacaktır.hafıza güçlendirme, hafıza güçlendirme tekniği, hafıza nasıl güçlenir

Yabancı Dil

Yabancı dil öğrenmenin de hafızaya oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Çünkü yeni bir dil öğrenirken kelimeleri, kuralları ezberler ve bu sebeple de beynimizi oldukça etkin bir şekilde çalıştırırız bu da doğal olarak hafızanın daha güçlü olmasına yol açar.

Gülmek

Gülmek de hafızaya güçlendirir. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişi stresten ne kadar uzak durursa işte o kadar hafızası da güçlü olur. Bu sebeple gülmek haricinde eğlendiğiniz aktiviteler de yapabilirsiniz. Gülmek için de arkadaşlarınızla bir araya gelebilir ya da komedi türünde başarılı bulduğunuz yapımları izleyebilirsiniz.

Televizyonu Kısın

Özellikle ileri yaşlarda çok fazla televizyon izlemenin alzheimer gibi birçok hastalığa davetiye çıkardığı bilinmektedir. Bu sebeple de ne kadar televizyonu hayatınızdan uzak tutup farklı aktiviteler yaparsanız daha iyi olacaktır.

Spor

Spor yapmak zaten bilindiği üzere sağlığa oldukça iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra spor yapmanın beyin aktivitelerinizi yüzde 40 artırdığı da bilinmektedir. Bu sebeple boş vakitlerinizi spor yaparak değerlendirebilirsiniz.

Uyku Düzeni

Uyku düzeni ne kadar bozuk olursa işte o zaman sizin günlük yaşamınızdaki düzeniniz de o kadar kötü olacaktır. Bu sebeple de uyku düzeni oluşturmaya mutlaka özen gösterin. Günde ortalama olarak 7-8 saatlik bir uyku hem düzenli olmanızı sağlar hem de hafızaya iyi gelir.

Bu ve bunun gibi daha birçok farklı durum hafızayı güçlendirmektedir. Yani aslında iyi bir hafıza düzenli bir yaşam ve boş vakitleri iyi bir şekilde değerlendirmekten geçer. Bu sebeple de stresli bir hayatınız varsa stresinizi minimum seviyeye çekmeli ve kendiniz için daha iyi hobiler elde edinmelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*