Grip Aşısı ve Grip Nasıl Bulaşır

Grip Aşısı

Grip olma riskini azaltmanın diğer bir yolu da grip aşısıdır.

GRİP AŞISININ KİMLERE ÖNERİLİR ?

65 yaş ve üzerindekiler
Grip aşısı kronik kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar (astımlı çocuklar da dahil).
Böbrek hastalığı olanlar
Diyabet(Şeker hastalığı olanlar)
Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)
Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar(Hemoglobinopatisi olanlar)
Sağlık personeli ve hastane çalışanları
Okul, fabrika gibi topluluklarda
Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi
GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?
Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır sorusu herhalde en sık sorulan sorulardandır.
Bizim gibi kuzey yarım kürede yaşayanlarda salgın kış aylarının başlangıcında yapılmalıdır. Bu genelde eylül ekim ve kasım aylarıdır. Ayrıca mart nisan ayında ikinci salgın dönemi olduğundan eylül ekim ve kasımda aşı yapılmayanlar var ise bunlara kış aylarında aşı yapılabilir. Burada ne kadar erken davranılırsa koruyuculuk daha etkin olmaktadır. Her yıl aşı yeniden hazırlanır. Bu sebeple yeni aşıların gelmesi bazı ülkelerde gecikebilir. Yine de ideali eylül ayı içinde yaptırmaktır. Mayıs-Ağustos ayında güney yarım küreye gidecek, kış ve sonbaharda ülkelerinde aşılanmamış kişiler için hekim uygun görürse aşı yapılabilir.

Grip Nasıl Bulaşır

En hayati sorulardan biridir. Gribin nasıl bulaştığını bilirsek bize bulaşma olasığınıda azaltmış oluruz.
En sık Tokalaşma ile bulaşır.

Yakın konuşma

Öpüşme

Kalabalık ortamlarda bulunma
Evet en önemlisi de masumca yapılan tokalaşmadır ve en sık bu yolla geçer. Hasta olan kişilerin burunlarından eline bulaşan virüsü (Örneğin ele burunu silerken bulaşır.) bizler tokalaşarak alırız. Eğer elimiz temizce yıkamazsak virüs elimizi ağzımıza burnumuza götürdüğümüzde bizede bulaşacaktır.

PEKİ TOKALAŞMAYLA GEÇİYORSA NE YAPMALIYIM ?
Normal hayat akışı içinde mecbur kalmadıkça tokalaşmamak belki işe yarar gibi gözüksede tokalaşmak zorunda olduğumuz anlar olacaktır. Daha az sıklıkla tokalaşmak riski azaltacaktır. Ancak hayatta öyle anlar vardır ki tokalaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak burda da imdadımıza bilim adamları yetişiyor. El yıkama ile (an az sabunlu su ile 2 dakika) tokalaşsak bile hastalığın geçmesini önleyebiliriz. O zaman korunma salgın dönemlerinde yada hasta olduğunu düşündüğünüz ortamlarda az sıklıkla tokalaşma ve el yıkamaktır.

DAMLACIK ENFEKSİYONU NEDİR?
Aşağıdaki resim hapşıran bir adamın ağzından çıkan damlacıkları göstermektedir. Görüldüğü gibi büyük bir alan yayılan bir durum söz konusu. özellikle tıp fakültelerindede çok sık gösterilen bu resme dikkatinizi çekmek istedik. Ancak damlacık enfeksyonu denilen ve özellikle toplu yerlerde yada yüzünüze hapşırırken ortaya çıkan bu durum “tokalaşmak” kadar virüsü yayabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*