Google Cezaları Nelerdir?

google cezaları, google sıralama cezaları, google sıralama cezaları neler
  • -30/-60/-90 Cezaları

Bu cezaları alan bir site anahtar kelime sıralamasında arama sonuçlarında 30/60/90 sayfa civarlarında olacak şekilde geri sıralara atılmaktadır. Bunun sebebi de sitenin spam yapıyor olmasıdır. Google’ın verdiği cezaların hemen hemen hepsinin sebebi zaten sitelerin spam yapmasıdır. Bir tür spam cezası olan -30/-60-90 cezalarından kurtulmanın yolu spama sebep veren kusurlu noktların tespit edilerek düzeltilmemesinden geçmektedir. Sitenin ceza almasına sebep olan hatalar düzeltilirse bir süre sonra sitenin tekrar eski konumuna doğru yavaş yavaş ilerleyeceği gözlenecektir.google cezaları, google sıralama cezaları, google sıralama cezaları neler

  • -900+ Cezası

Bu ceza da Google’ın spam yapan sitelere uyguladığı bir cezadır. Aynı diğer cezaların sebepleri gibi bir sitenin -900+ cezasını almasının sebebi de spam yapıyor olmasıdır. Spam yapan site -900+ cezasını aldığında Google’ın bir uyarıda bulunduğu düşünülmeli ve spama sebep veren işlemlere son verilip daha önce spama sebep verecek şekilde yapılan uygulamalar kaldırılmalıdır. Bir sitenin -900+ cezası aldığı anahtar kelimelerindeki ani düşüşünden anlaşılmaktadır. Anahtar kelimelerinde ilk sıralarda olan site 900 ve civarlarındaki sıralarda yer almaya başlıyorsa ceza almış demektir. Bu durumda daha önce de belirttiğimiz gibi spama yol açan kusurlu noktaların düzeltilmesi gerekmektedir. Kusurlu noktaları düzeltilen sitenin -900+ cezası kalkar, ancak bir anda eski sıralamasına gelmesi beklenemez. Cezası kalkan site yavaş yavaş hak ettiği konuma gelecektir.

  • Kopya İçerik Cezası

İsminden de anlaşılabileceği üzere içeriği özgün olmak yerine kopya olan sitelere verilen Google cezasıdır. Bu cezanın ortadan kalkması için sitede yer alan tüm kopya içerikler kaldırılmalı ve düzenli olarak özgün içerikler girilerek sitenin içerik bakımından zenginleşmesi sağlanmalıdır. İçeriği düzenlenen site bir süre sonra kendini toparlamaya ve hak ettiği konuma gelmeye başlayacaktır. Özgün içerik girilen siteye kullanıcıları çekmek üzere farklı sitelerde tanıtım metni yayınlanmalı, yarışmalar ve kampanyalar yapılmalıdır. Özgün içerikler ile Google’ın gözüne sokulmaya çalışılan siteye ne kadar çok kullanıcı gelir ise bu işlem o kadar kolay olacaktır. Çünkü Google kullanıcılar için yayın yapan siteleri daha çok sevmektedir. Bir yerde her kullanıcı Google’ın gizli müşterisidir. Her kullanıcı Google’ın gizli müşterisidir. Çünkü Google’ı kullanarak internette gezinen kullanıcılara Google kendi reklamlarını göstermekte ve bu reklamları göstermek için reklam verenlerden para almaktadır. Bu nedenle Google’ın ne kadar fazla kullanıcısı olursa o kadar fazla reklam alma potansyeli olacağından kullanıcı her zaman baş tacıdır. Kullanıcıya faydalı sitelerde bu bakımdan Google’ın ikinci baş tacı konumundadır.

  • Cloaking

Yeterli düzeyde içeriği olmayıp da yapılmış SEO çalışmaları sonucunda sıralamaya girmiş olan sitelere verilen bir cezadır. Bu cezanın esas temeli kullanıcılar için değil de arama motorları için hazırlanmış siteler üretilmesidir. Yani bir sitede x konusu ile ilgili yeterli seviyede içerik olmamasına rağmen sağdan soldan aldığı linkler, içerikler için girilmiş etiketler ile arama sonuçlarında sıraya girilmesi sonucunda Google cloaking cezası vermektedir. Cloaking cezası alan site sıralamalarında ani düşüşler yaşamakta ve bu da o sitenin ceza aldığını göstermekte. Cloaking cezasından kurtulmanın yolu sıralamaya girilmiş olan anahtar kelimeler/konular ile ilgili özgün içerikleri siteye girmektir. Siteye düzenli olarak içerik girilir ise bir süre sonra Google bunu fark edecek ve siteyi tekrar değerlendirip sıralamaya alacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*